محمدرضا کبیری

زمان مطالعه: 3 دقیقه
زمان مطالعه: 3 دقیقه

اندروید TV چیست؟

سیستم عامل اندروید روی دستگاه های زیادی عرضه شده، آنقدر زیاد که بعید است همه ی آنها را بشناسید. از معروف ترین دستگاه ها (مثل گوشی موبایل و تبلت) گرفته تا اندروید برای ماشین و دستگاه های پوشیدنی (wearable devices) و صد البته برای تلویزیون. در این نوشتار می خواهیم بررسی کنیم که اندروید TV چیست و چه پیشینه ای دارد.

اندروید تی وی چیست؟

اندروید TV برای نخستین بار بصورت رسمی  در سال 2014 روی پخش کننده ی nexus شرکت ایسوس عرضه شد. گوگل قبل از آن در سال 2010 سیستم عاملی با نام Google TV به بازار عرضه کرده بود که موفقیت تجاری نداشت و سه سال بعد از چرخه محصولات گوگل خارج شد تا جای خود را به اندروید TV بدهد. این سیستم عامل امروزه روی دستگاه های بسیار زیادی قرار می گیرد، از تلویزیون های هوشمند (سونی، TCL، شیائومی و …) گرفته تا ساندبارها، دستگاه های پخش کننده خانگی و البته اندروید باکس ها.

اندروید T؛ سیستم عامل تلویزیون سونی، دستگاه Nvidia Shield TV و نت باکس

اندروید TV همانطور که از اسمش پیداست، برای تلویزیون ساخته شده. وقتی دستگاهی با اندروید تی وی دارید، می توانید اپ دلخواه تان را مستقیما روی آن نصب کنید، تصویر و فایل های موبایل تان را روی آن کست کنید و موسیقی گوش دهید. در واقع هسته ی اصلی همان اندروید است اما با دسترسی و کارکردهای بیشتر.

مزیت اصلی اندروید TV در واقع همان اندروید بودن آن است! بدین معنا که میلیون ها اپلیکیشن در دسترس شماست و البته به تعداد این اپلیکیشن ها افزوده نیز می شود چرا که ساخت و عرضه اپلیکیشن های اندرویدی بسیار متداول و ساده است.

دسترسی به میلیون ها اپ روی تلویزیون

در ساخت اندروید تی وی، تمرکز گوگل روی کاربران تلویزیونی بوده، بنابراین گوگل تمام اپلیکیشن های پیشفرض اندروید (مثل گوگل پلی استور) را برای تلویزیون بازسازی کرده تا کار کردن با آن ها با ریموت کنترل ممکن باشد. اما این بدان معنا نیست که شما نمی توانید اپلیکیشن نسخه موبایل را روی اندروید TV (و اندروید باکس) نصب کنید. کاربران می توانند با سایدلود کردن مستقیم فایل نصبی و یا استفاده از هر فروشگاه نرم افزاری اندرویدی دیگر، اپ های نسخه موبایل را روی اندروید تی وی نصب کنند.

با اندروید تی وی چه کارهایی می توان کرد؟

بیش از هرچیز اندروید TV برای تماشای فیلم و سریال، گوش دادن به موسیقی و تماشای فایل های روی گوشی موبایل ساخته شده؛ اپلیکیشن استریم آنلاین مثل نتفلیکس، هولو، HBO، اسپاتیفای و … نسخه های مناسب برای اندروید تی وی دارند. البته پلتفرم های ایرانی پخش محتوای آنلاین مثل فیلیمو، نماوا، آنتن، تلوبیون و برخی دیگر نیز نسخه های اندروید TV عرضه کرده اند.

بجز تماشای محتوای آنلاین و پخش موسیقی روی اندروید TV، می توانید اپلیکیشن های ورزش در خانه و آموزشی را نیز روی تلویزیون تان نصب کنید. ما در اینجا ۷ اپلیکیشن ضروری برای اندروید TV را معرفی کرده ایم.

اندروید  تی وی؛ نسخه ی رسمی اندروید برای تلویزیون

همچنین دستیار صوتی گوگل (Google Assisstant) و سیستم مدیریت خانه هوشمند گوگل بصورت خاص برای اندروید تی وی بازطراحی و عرضه شده است.

اندروید تی وی همان اندروید است، برای صفحه نمایش بزرگ!

سیستم عامل Android TV، سیستم عامل رسمی گوگل برای تلویزیون است. همانطور که از اسمش پیداست اساس آن اندروید بوده (که یعنی تمام قابلیت های اندروید را دارد) و در آن به گوگل پلی نیز دسترسی دارید. می توانید فیلم، سریال و انیمیشن ببینید، موسیقی گوش کنید، بازی و اپ اندرویدی نصب کنید و نهایتا تلویزیون خود را به هاب سرگرمی جذابی تبدیل کنید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.