اسکرین میرورینگ آیفون ، آیپد یا مک بوک روی اندروید باکس

اگر از محصولات اپل و به خصوص گوشی‌های موبایل آیفون استفاده می‌کنید شاید برایتان پیش آمده باشد که بخواهید محتوایی که روی موبایل در حال پخش است را روی تلویزیون انتقال بدهید و به طور همزمان لذت دیدن محتوا روی نمایشگر بزرگ را ببرید.

شرط اصلی برای اسکرین میرورینگ آیفون یا ایرپلی از دستگاه‌های اپل این است که دستگاه تلویزیون یا اندروید باکسی که می‌خواهید تصویر به آن منتقل شود دارای قابلیت دریافت اطلاعات ارسالی باشد. برخی اندروید باکس ها یا تلویزیون ها به صورت built in از استاندارد Airplay پشتیبانی می‌کنند و نیاز به کار اضافی برای دریافت اطلاعات نیست. اندروید باکس نت باکس هم جز آن دسته از اندروید باکس هایی است که به صورت built in از استاندارد Airplay پشتیبانی می‌کنند. تنها کافیست اندروید باکس نت باکس و دستگاه آیفون به یک مودم وصل باشند تا با زدن گزینه‌ی Airplay یا اسکرین میرورینگ (Screen Mirroring) روی آیفون، محتوای مورد نظر را روی اندروید باکس نت باکس و تلویزیون داشته باشید. اما اگر اندروید باکس یا تلویزیون شما این قابلیت را به صورت built in ندارد، می‌توانید برای اسکرین میرورینگ یا ایرپلی روی تلویزیون های هوشمند و اندروید باکس ها از اپلیکیشن های مخصوص (همچون Airscreen، Airpin) استفاده کنید.

برای مثال اپلیکیشن Airscreen از پروتکل Airplay پشتیبانی می‌کند. توجه داشته باشید برای استفاده از حالت Airplay در اپلیکیشن Airscreen حتما وارد بخش تنظیمات آن شوید و Airplay را فعال کنید. البته این اپلیکیشن ها اغلب کیفیت مناسبی ندارند یا برای استفاده از آنها نیاز به پرداخت هزینه وجود دارد!

همانطور که گفتیم اندروید باکس نت باکس استاندارد Airplay را به صورت built in دارد و به راحتی و بدون نیاز به اپلیکیشن های جانبی، می‌توانید تصویری که روی صفحه نمایش موبایل آیفون دارید را به اندروید باکس نت باکس و تلویزیون بفرستید. در ادامه این فرآیند را دقیق‌تر خواهیم دید.

اسکرین میرورینگ

چطور اسکرین میرورینگ آیفون یا از «آیفون، آیپد و مک بوک» به «اندروید باکس نت باکس» ایرپلی کنیم؟!

خیلی ساده! کافیست اندروید باکس نت باکس را روشن کنید و گزینه‌ی اسکرین میرورینگ را در گوشی آیفون یا دیگر محصولات اپل بزنید. موبایل آیفون بعد از جستجو، نام اندروید باکس نت باکس شما را به شما نشان می‌دهد. با انتخاب آن، تصویر آیفون یا آیپد روی تلویزیون منتقل خواهد شد.

نکته‌ی مهم: اسکرین میرورینگ از طریق وای‌فای صورت می‌گیرد. پس لازم است که اندروید باکس نت باکس و همچنین گوشی موبایل آیفون به یک مودم (یا روتر) مشترک وصل باشند. البته ممکن است هیچ مودم یا روتری در کار نباشد و نت باکس را مستقیما به هات‌اسپات آیفون متصل کرده باشید. در این حالت هم تمام فرآیند اسکرین میرورینگ قابل اجراست. بعد از اجرای اسکرین میرورینگ در موبایل، خیلی سریع نام اندروید باکس نت باکس را از طریق شبکه‌ی وای‌فای پیدا کرده و با انتخاب کردن آن، تصویر به نت باکس منتقل و روی تلویزیون نمایش داده خواهد شد.

انتقال ویدیوی آپارات یا یوتیوب از آیفون، آیپد یا مک بوک به اندروید باکس و تلویزیون متصل به آن

اگر ویدیویی را از طریق یک پلیر (مانند VLC) در آیفون تماشا می‌کنید یا اگر در آیفون از طریق یک مرورگر (مانند Safari, Mozilla Firefox, Microsoft Edge Google Chrome) وارد یک سایت مانند یوتیوب یا آپارات شده‌اید تا محتوایی را ببینید با انتخاب گزینه‌ی Airplay (مانند تصویر زیر)، ویدیوی موردنظر به تلویزیون ارسال خواهد شد. البته اینجا هم نوع تلویزیون یا اندروید باکس اهمیت دارد! اگر از اندروید باکس نت باکس استفاده می‌کنید فرآیند به همین سادگی است که گفته شد. در غیر این صورت، باید روی تلویزیون یا اندروید باکس، اپلیکیشنی (مانند Airscreen، Airpin) را اجرا کنید که بتواند اطلاعات را دریافت کند.

اتصال آیفون به اندروید باکس برای دیدن فیلم روی تلویزیون

فرض کنید یک فیلم، سریال یا ویدیو را در حافظه‌ی گوشی آیفون ذخیره کرده‌اید و می‌خواهید آن را روی نمایشگر بزرگتری مثل تلویزیون ببینید. یک راه این است که محتوای مورد نظر را به تلویزیون یا اندروید باکس انتقال دهید. اما به زحمتش نمی‌ارزد! بهتر است محتوای مورد نظر را Airplay کنید و عینا آن را روی تلویزیون ببینید. قبل از هر چیز مطمئن شوید که هم آیفون (آیپد یا مک بوک) و هم اندروید باکس (یا تلویزیون هوشمند) را به یک مودم یا روتر مشترک وصل کرده‌اید. حال وقتی که فیلم یا محتوای ویدیویی را در موبایل توسط یک پلیر (مانند VLC) پخش کنید گزینه‌ی Airplay را روی پلیر خواهید دید و با زدن روی آن، محتوا از موبایل ارسال می‌شود.

توجه کنید که این انتقال در صورتی انجام خواهد شد که تلویزیون یا اندروید باکس شما دارای استاندارد Airplay باشد. (مانند نت باکس) در غیر این صورت باید روی اندروید باکس یا تلویزیون، یک اپلیکیشن را به عنوان گیرنده اجرا کنید. Airscreen یک مثال خوب برای این کاربرد است.

اسکرین میرورینگ از دستگاه های اندرویدی کمی متفاوت است!

اگر از تلفن های همراه اندرویدی مانند سامسونگ، شیائومی، هواوی و … استفاده می‌کنید فرآیند اسکرین میرورینگ یا Casting (استاندارد مخصوص اندروید) کمی متفاوت است که در نوشتار اسکرین میروینگ توضیح داده شده است.

ثبت دیدگاه