3 روش ریست کردن اندروید باکس + سوالات متداول ریست فکتوری یا بازنشانی اندرویدباکس

بازنشانی یا ریست کردن اندروید باکس چیست؟

ریست فکتوری یا ریست کردن اندروید باکس و بازگشت به تنظیمات کارخانه یا بازنشانی دستگاه فرایندی است که هرگونه داده و اطلاعات که شما به دستگاه اضافه کرده‌اید را حذف می‌کند. بدین صورت که سیستم عامل اندروید دستگاه کاملا پاک می‌شود و سپس دوباره نصب خواهد شد. در نهایت نیز دستگاه به حالتی درمی‌آید که گویی تازه از جعبه خارج شده است.

شما به تنظیمات و ستاپ اولیه دستگاه برخواهید گشت و هیچ اثری از هر آنچه توسط شما به دستگاه اضافه شده است وجود ندارد. هدف ریست کردن اندروید باکس این است که نرم‌‌افزارهای آلوده یا فایل‌های خراب که باعث عدم عملکرد صحیح دستگاه شده‌اند در این مانور اندرویدی حذف شوند.

چه زمانی مجاز به ریست کردن اندروید باکس هستیم؟

دکمه ریست فکتوری اندروید باکس همیشه آخرین گزینه است. این دکمه برای زمانی است که دستگاه مشکلات نرم‌افزاری زیادی دارد و با دیگر روش‌های حل مشکلات اندروید باکس نمی‌توان آن‌ها را برطرف کرد. در واقع تنظیمات ریست کردن اندروید باکس یک تعهد مهم برای هر دستگاه است.

تاثیر ریست کردن اندروید باکس روی سخت افزار دستگاه

در بیشتر موارد تنظیم مجدد کارخانه برای وسایل هوشمند و دیجیتال بی‌ضرر است. اگر از نظر سخت‌افزاری بخواهیم بررسی کنیم تعداد دفعاتی که اندروید باکس را ریست می‌کنید مهم است. اگر دو بار در روز این کار را انجام می‌دهید، کار کردن شما با دستگاه بسیار سخت است. این میزان شدت ریست فکتوری بر روی عمر برخی از قطعات اندروید باکس تاثیرگذار است و عمر آنها را کوتاه‌تر می‌کند.

اگر عمل ریست کردن دستگاه را به یک بار در هفته کاهش دهید که باز هم زیاد است، بخشی از نگرانی‌های مربوط به آسیب‌های سخت‌افزاری از بین می‌رود.

تاثیر ریست کردن اندروید باکس روی نرم افزار دستگاه

سیستم عامل اندروید به آسانی امکان ریست کردن را برای کاربران خود فراهم کرده است. گزینه مربوط به reset factory در تنظیمات دستگاه وجود دارد. قبل از انجام این کار، دستگاه شروع به اعلان و هشدار به شما می‌کند که برای ادامه کار باید با آن‌ها موافقت کنید. این اعلان‌ها برای این است که شما به طور تصادفی یا ناخواسته دستتان روی این گزینه نرود و دستگاه خود را ریست نکنید.

بعد از ریست شدن سیستم عامل اندروید تمام نرم‌افزارهای نصبی دستگاه حذف شده و جدیدترین سیستم عاملی که پیش‌تر روی دستگاه بوده است به طور خودکار نصب خواهد شد. به طور کلی می‌توان گفت در ریست کردن اندروید باکس خطر آسیب نرم‌افزاری خیلی کمی وجود دارد.

پیشنهاد می کنم: برای مطالعه اینکه آیا اندروید باکس سیم کارت خور بخریم یا نه کلیک کنید

ریست کردن اندروید باکس چه چیزهایی را از دستگاه پاک می‌کند؟

شاید برایتان سوال باشد که ریست فکتوری کردن اندروید باکس چه پیامدهایی به دنبال دارد. اولین مسئله این است که تمام چیزهایی که شما در دستگاه ذخیره کرده‌اید حذف خواهند شد. هر آنچه که می‌خواهید باقی بماند را باید در دستگاه دیگری پشتیبان‌گیری کنید (فضای ابری یک گزینه مناسب است). پس شما داده‌های شخصی و دسترسی به نرم افزار شخص ثالث را از دست خواهید داد.

در عملیات بازنشانی اندروید باکس نت باکس، همه داده‌ها از جمله حساب گوگل، تنظیمات، داده‌های برنامه و سیستم و برنامه‌های بارگیری شده از حافظه ذخیره داخلی دستگاه پاک خواهد شد.

راه های ریست فکتوری اندروید باکس

از لحاظ فنی سه روش کلی برای بازنشانی اندروید باکس و بازگشت به تنظیمات کارخانه وجود دارد. در هر سه این روش‌ها، اطلاعات داخل دستگاه به طور کامل پاکسازی خواهد شد و امکان ریکاوری دستگاهی که ریست فکتوری شده است را ندارید.

روش اول) ریست کردن اندروید باکس از طریق تنظیمات دستگاه

از راحت‌ترین روش‌های ریست کردن اندروید باکس انجام عملیات از طریق تنظیمات خود دستگاه است. عموما ریست کردن دستگاه‌های اندرویدی یک کار آسان است. اندروید باکس‌ها نیز از این قضیه مستثنی نیستند. برای بازنشانی اندروید باکس کافی است که به تنظیمات دستگاه setting بروید، سپس بخش Device Performance را پیدا کنید.

عموما تنظیمات مربوط به ریست فکتوری اندروید باکس در setting یا Device preferences قرار دارد. آن را پیدا کنید و بر روی گزینه reset یا بازنشانی کلیک کنید. دستگاه از شما سوال خواهد کرد که آیا با ادامه روند ریست کردن و پاک شدن تمام اطلاعات موافق هستید، کافی است دوباره اوکی را بزنید و بر روی دکمه erase یا پاک کردن کلیک کنید.پروسه ریست شدن اندروید باکس شروع خواهد شد.

روش دوم) ریست کردن اندروید باکس از طریق منو بوت

برخی از مدل‌های اندروید باکس یک دکمه بوت دارند. این دکمه عموما در انتهای پورت av یا انتهای سوراخ ریز پورت‌های اتصال قرار دارد. روش کار به این صورت است که شما اندروید باکس خود را از برق جدا می‌کنید، دکمه بوت را گرفتن و سپس دستگاه را مجدد به برق متصل می‌کنید.

چند ثانیه که این دکمه را نگه دارید، صفحه تنظیمات مربوط به بوت برای شما باز خواهد شد. در این بخش کافی است که گزینه  wipe data/factory reset را پیدا کنید.

  • نکته) این مورد برای دستگاه نت باکس امکان پذیر نیست و برای ریست کردن دستگاه باید از تنظیمات دستگاه اقدام کنید.

روش سوم) ریست کردن اندروید باکس با آپدیت فریم ویر

این روش نسبت به روش اول و دوم تخصصی‌تر و سخت‌تر است. برای ریست فکتوری اندروید باکس به این روش نیاز به یک کابل با دو طرف نرینگی USB، کامپیوتر، فایل flash tools و فایل فریم ویر اندروید باکس دارید. پیشنهاد ما این است که این روش را تنها به متخصصان فنی واگذار کنید.

نحوه ریست کردن نت باکس

برای ریست کردن اندروید باکس نت باکس به دنبال کلمه “بازنشانی” بگردید. این بخش از تنظیمات برای بازگشت به حالت کارخانه است. عموما کارشناسان ما در مواقع خاص که چندین مشکل برای دستگاه بوجود می‌آید و دیگر راه‌‌حل‌ها پاسخگو نیست روش ریست فکتوری را به کاربران توصیه می‌کنند. برای ریست کردن نت باکس به ترتیب مطابق تصاویر زیر عمل کنید:

ریست کردن اندروید باکس نت باکس
ریست کردن اندروید باکس نت باکس
رفتن به تنظیمات دستگاه
رفتن به تنظیمات دستگاه
رفتن به تنظیمات ترجیحی دستگاه
رفتن به تنظیمات ترجیحی دستگاه
انتخاب بازنشانی در انتهای لیست
انتخاب بازنشانی در انتهای لیست
کلیک روی بازنشانی
کلیک روی بازنشانی
کلیک روی پاک کردن همه موارد
کلیک روی پاک کردن همه موارد

سوالات متداول

– آیا ریست فکتوری اندروید باکس ضرر دارد؟

خیر ریست کردن اندروید باکس ضرری برای دستگاه ندارد اما شما باید این کار را به عنوان آخرین راه حل به کار ببرید.

– چرا اندروید باکس را باید ریست فکتوری کرد؟

برای حل مشکلات و مسائل متعدد (هنگ کردن، سرعت پایین، عدم امکان نصب فایل، عدم باز کردن اپ‌ها و غیره) که با راه‌حل‌های دیگر رفع و رجوع نشده‌اند.

– اقدامات قبل از ریست کردن اندروید باکس کدام ها هستند؟

از آنجایی که بعد از ریست کردن تمام اطلاعات ضروری دستگاه از بین خواهد رفت، پیشنهاد ما بکاپ گرفتن از اطلاعات ضروری و مورد نیاز است.

– آیا ریست فکتوری اندروید باکس همان ویروس کشی دستگاه است؟

انجام ریست فکتوری که به نام قالب بندی مجدد نیز شناخته شده است، تمام داده‌های ذخیره شده روی هارد دیسک و تمام ویروس‌ها به جز پیچیده‌ترین آن‌ها را از بین می‌برد.

– آیا امکان ریکاور کردن بعد از ریست فکتوری وجود دارد؟

خیر

– مزایای ریست فکتوری چیست؟

ریست کردن دستگاه تمام اطلاعات کاربر را حذف می‌کند و آن را به تنظیمات پیش‌فرض برمی‌گرداند. به عبارت دقیق‌تر دستگاه به حالتی که برای بار اول آن را خریده بودید درمی‌آید.

– ریست کردن اندروید باکس چقدر طول می کشد؟

بسته به دستگاه فرایند ریست کردن می‌تواند از 10 دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.

– آیا ریست کردن اندروید باکس عملکرد آن را بهبود می بخشد؟

می‌توان گفت بله، تنظیم مجدد کارخانه می‌تواند به طور موقت سرعت و عملکرد دستگاه را بهبود ببخشد اما هیچ تضمینی وجود ندارد که در مدت طولانی به همین شکل باقی بماند.

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران

5.0

علی

21 فروردین 1403

سلام اگر اندروید پاک شود چه کار کنیم

پدرام رزمجو

در قدم اول بهتره که با شرکت سازنده ی اندروید باکس تماس بگیرید. در غیر این صورت باید مجددا نصب سیستم عامل انجام بدید که کمی پیچیدگی و اطلاعات فنی نیاز داره. البته در صورتی که اندروید باکس مورد نظر شما، اجازه نصب نسخه های رایج از اندروید رو بده و محدودیتی نداشته باشه.