9 تا از بهترین اپ استورهای اندروید تی وی که باید امتحان کنید

چه چیزی بهتر از این که روی تلویزیون به انواع اپلیکیشن‌ها دسترسی داشته باشیم؟ اما برای دانلود این اپلیکیشن‌ها ابتدا باید به استورهای مختلف مراجعه کنیم. در این مقاله می‌خواهیم 10 تا از برترین اپ استورهای اندروید تی وی را به شما معرفی کنیم و به شما بگوییم که کدامیک بیشتر می‌تواند به درد شما بخورد.

دنیای جدید، تلویزیون جدید

همه چیز در حال عوض شدن است؛ ماشین‌ها در حال برقی شدن هستند، هوش مصنوعی به قدری پیشرفت کرده است که احتمال این که این متن را یک هوش مصنوعی نوشته باشد بیشتر از آن است که یک انسان آن را نوشته باشد.

پس با این سرعتی که تغییرات در حال وقوع هستند نباید انتظار داشته باشیم که تلویزیون‌ها هم همچون سال‌های گذشته یک آنتن داشته باشند که به شکل بد‌قواره‌ای به آن‌ها متصل شده‌اند و تنها راه ایجاد تنوع در تلویزیون عوض کردن شبکه باشد.

امروزه تلویزیون‌ها هوشمند شده‌اند و همگام با دیگر وسایل الکترونیکی در حال پیشرفت هستند. دیگر لازم نیست به برنامه‌ای که در لحظه از شبکه‌های مختلف در حال پخش است محدود باشیم و به لطف فناوری‌هایی مانند IPTV کنترل محتوا در دست ماست.

در این میان سیستم عامل اندروید تی وی جایگاه بسیار بزرگی در بازار تلویزیون‌های هوشمند دارد و درصد بزرگی از این تلویزیون‌ها به این سیستم عامل مجهز هستند.

نصب اپلیکیشن روی تلویزیون – بهترین اپ استورهای اندروید تی وی

استفاده از اندروید تی وی روی تلویزیون‌های هوشمند امکانات زیادی به آن می‌بخشد. اما شاید بزرگترین امکان اضافه شده قابلیت نصب اپلیکیشن‌های مختلف روی تلویزیون باشد.

همان‌گونه که احتمالا خودتان هم می‌دانید دستگاه‌های دیجیتال در حالت اولیه امکانات زیادی دارند و با نصب اپلیکیشن‌های مختلف می‌توان امکانات بیشتری به آن‌ها اضافه کرد.

در واقع اندروید تی وی دریچه‌ای است که باعث می‌شود که از طریق آن امکانات بی‌شماری به تلویزیون شما اضافه شود.

برای نصب این اپلیکیشن‌ها روی تلویزیون روش‌های مختلفی وجود دارند که بهترین و راحت‌ترین روش استفاده از اپ استور‌هاست. خوشبختانه مانند اندروید معمولی برای اندروید تی وی هم اپ استور‌های زیادی وجود دارند که می‌توانید هر کدام را که دوست داشتید انتخاب کنید. در ادامه برترین اپ استورهای اندروید تی وی را به شما معرفی خواهیم کرد.

برای آشنایی با دیگر روش‌ها، می‌توانید مقاله ما در مورد راه های نصب اپلیکیشن روی تلویزیون را بخوانید.

1- گوگل پلی استور – Google Play Store

در جایگاه اول بدون هیچ شک و شبهه‌ای پلی استور گوگل را داریم. از آن‌جایی که اندروید تی وی خودش هم ساخته‌ی گوگل است پس اولین پلی استور آن هم متعلق به گوگل خواهد بود و پلی استور برترین مارکت اندروید تی وی در فهرست بهترین اپ استورهای اندروید تی وی ما است.

این ورژن از پلی استور گرچه از لحاظ ظاهری شبیه پلی استور اندروید موبایل است، ولی ورژن برنامه‌هایی که روی آن قرار دارند متفاوت است.

برنامه‌هایی که در پلی استور اندروید تی وی قرار می‌گیرند باید برای اندروید تی وی و صفحه‌ی تلویزیون طراحی و بهینه شده باشند در غیر اینصورت گوگل اجازه قرار گرفتن آن‌ها در استور را نمی‌دهد. 

همین مساله باعث شده است که تعداد اپلیکیشن‌های استور اندروید تی وی بسیار کمتر از پلی استور موبایل باشد.

اپ استورهای اندروید تی وی - پلی استور روی اندروید تی وی

نقاط قوت

بدون شک بزرگترین نقطه‌ی قوت این استور این است که گوگل آن را ساخته است. پس از امنیت و کامل بودن آن خیالتان راحت باشد.

طراحی رابط کاربری این استور به بهترین شکل ممکن انجام شده است و استفاده از آن روی تلویزیون و با ریموت کنترل به راحت‌ترین شکل ممکن صورت می‌گیرد.

یکی دیگر از نقاط پلی استور این است که به صورت روی دستگاه‌های اندروید تی وی نصب است و برای استفاده از آن نیاز به کار اضافه‌ای نیست. همه‌ی این موارد باعث می‌شوند که پلی استور یکی از بهترین اپ استورهای اندروید تی وی باشد.

 

نقاط ضعف

در حالت عادی نمی‌توان برای این استور نقطه‌ی ضعفی ذکر کرد ولی خب از آنجایی که در ایران هستیم چاره‌ای نیست که اینجا هم استثنا باشیم.

مشکل پلی استور در حال حاضر این است که دسترسی به آن مسدود شده است و بدون ابزارهای دور زدن محدودیت‌ها نمی‌توان از آن استفاده کرد.

اما مشکل از آنجایی بزرگ‌تر می‌شود که نصب این ابزارها روی تلویزیون و اندروید باکس دردسرهای اضافه‌ای نسبت به موبایل دارد.

 

2- اپ استور نت استور

نت استور یکی از بهترین جایگزین‌های پلی استور و یکی از بهترین اپ استورهای اندروید تی وی است. این استور روی اندروید باکس های نت باکس عرضه می‌شود و برای استفاده از آن روی تلویزیون به تهیه‌ی نت باکس نیاز خواهید داشت.

این مارکت اندروید تی وی شاید آرشیو بسیار کاملی نداشته باشد ولی هر روز در حال بهبود و کامل‌تر شدن است. از طرفی نت استور از ابتدا برای کار روی تلویزیون طراحی و ساخته شده است و به همین خاطر کار با آن بسیار راحت است.

فروشگاه اپلیکیشن نت استور روی اندروید باکس

نقاط قوت

مهم‌ترین نقطه نت استور آنجاست که از ابتدا برای کاربر تلویزیون طراحی شده است و استفاده از آن با ریموت کنترل بسیار راحت و لذت بخش است.

در رابط کاربری این مارکت اندروید تی وی دسته‌بندی برنامه‌ها به گونه‌ای انجام شده است که دسترسی به برنامه‌های مهم و پرطرفدار به راحتی انجام بگیرد.

یکی دیگر از نقاط قوت نت استور این است که برای استفاده از به ابزارهای دور زدن محدودیت‌های اینترنت نیازی نخواهید داشت و می‌توانید بدون هیچ کار اضافه‌ای اپلیکیشن‌های مورد نیاز خود را از آن دانلود کنید.

حتی اگر اپلیکیشنی وجود داشت که در آرشیو نت استور موجود نبود می‌توانید به پشتیبانی نت باکس اطلاع دهید تا به نت استور اضافه شود. 

برای آشنایی کامل‌تر با این استور مقاله ما در مورد ویژگی های نت استور را بخوانید.

نقاط ضعف

شاید تنها نقطه ضعف نت استور را بتوان آرشیو نه چندان بزرگ آن دانست. ولی این آرشیو هر روز در حال کامل‌تر و بهتر شدن است. 

البته شاید تعداد اپلیکیشن‌های موجود در نت استور نسبت به موارد بالا کمتر باشد ولی هنگام استفاده از آن می توانید مطمئن باشید اپلیکیشنی که دانلود می‌کنید روی تلویزیون به خوبی کار خواهد کرد.

رابط کاربری نت استور روی اندروید باکس نت باکس

3- استور Aptoide TV

یکی دیگر از بهترین اپ استورهای اندروید تی وی استور Aptoide TV است. این فروشگاه اپلیکیشن که از آن می‌توان در اندروید معمولی هم استفاده کرد یکی از استورهایی است که می‌تواند جایگزین خوبی برای پلی استور گوگل باشد.

در این استور می‌توانید تعداد بسیار زیادی از اپلیکیشن‌هایی که ممکن است نیاز داشته باشید را پیدا کنید. این استور برخی از محدودیت‌های پلی استور را هم ندارد و از این رو بهتر است قبل از دانلود اپلیکیشن دقت داشته باشید که قابلیت اجرای مناسب روی تلویزیون را دارد یا نه.

این استور کار خود را از سال 2009 شروع کرده است و تاکنون بیش از 1 میلیون اپلیکیشن و 430 میلیون را کاربر را میزبانی می‌کند.

استور AptoideTV‌ روی اندروید تی وی

نقاط قوت

استور Aptoide TV نقاط قوت منحصر بفردی دارد. با این استور بر خلاف پلی استور می‌توانید به نسخه‌های قدیمی‌تر اپلیکیشن‌های مختلف هم دسترسی داشته باشید. برای مثال اگر ورژن اندروید دستگاه شما کمی قدیمی‌تر باشد می‌توانید ورژن قدیمی‌تر آن اپلیکیشن را که سازگار با دستگاه شما باشد دانلود کنید.

یک نقطه‌ی قوت مهم این استور این است که برای دانلود از آن نیازی به ساختن حساب کاربری و وارد کردن مشخصات خود مانند ایمیل ندارید و می‌توانید به راحتی اپ مورد نظر خود را دانلود کنید.

یکی دیگر از نقاط قوت این استور این است که یک ساختار و فروشگاه مرکزی ندارد و هر توسعه‌‌دهنده‌ و کاربری می‌تواند فروشگاه خود را بسازد و اپلیکیشن‌های موردعلاقه‌اش را با بقیه به اشتراک بگذارد. این موارد باعث می‌شود که AptoideTV جایگاه خوبی بین اپ استورهای اندروید تی وی داشته باشد.

رابط کاربری استور AptoideTV‌ روی اندروید تی وی

نقاط ضعف

این استور نقاط ضعف خاصی ندارد ولی یکی دو مورد وجود دارند که بهتر است قبل از استفاده در مورد آن‌ها بدانید.

اولا استفاده از استور Aptoide TV‌ از اینترنت ایران محدود شده است به همین دلیل بدون ابزارهای دور زدن محدودیت‌های اینترنت نمی‌توانید از آن استفاده کنید.

دوما این که به امنیت اپلیکیشن‌های این استور نمی‌توان صد در صد اطمینان کرد و بهتر است حتما اپلیکیشن‌های دانلودی را با یک آنتی ویروس بررسی کنید تا مشکلی پیش نیایید.

 

4- استور Amazon App Store

اپ استور آمازون یکی از بهترین اپ استورهای اندروید تی وی و یکی از جایگزین‌های خوب پلی استور گوگل است. همان گونه که از نام آمازون در این استور می‌توان فهمید، این استور کیفیت بالایی دارد و ساختاری سازمان‌یافته‌تر و پیشرفته‌تر شبیه پلی استور گوگل دارد.

این استور در حال حاضر میزبان بیش از 800 هزار اپلیکیشن مختلف است و آرشیو بزرگ آن می‌تواند پاسخ‌گوی نیاز خیلی‌ها باشد.

اپ استور آمازون روی تلویزیون Amazon app store on android tv

نقاط قوت

این مارکت اندروید تی وی آرشیو نسبتا کامل و جامعی دارد و از آن می‌توان به راحتی روی گوشی هم استفاده کرد. از طرفی این استور رابط کاربری مناسبی هم دارد و تجربه کار با آن بسیار لذت‌بخش است.

همچنین این استور قابلیت دانلود و نصب اتوماتیک برنامه‌ها را دارد.

نقاط ضعف

استور Amazon App Store چندین مشکل دارد که استفاده از آن را کمی سخت می‌کند. یکی از بزرگ‌ترین مشکلات این استور این است که اپلیکیشن آن نسخه‌ی مخصوص تلویزیون ندارد و به همین دلیل برای استفاده از آن روی تلویزیون باید نسخه‌ی apk آن را سایدلود کنید. 

یکی مشکل دیگر این استور این است که برای ساخت حساب کاربری در آن نیاز به مشخصات آمریکایی و اتصال با آی پی آمریکا دارید به همین خاطر استفاده از آن از ایران خیلی سخت است.

این استور یک نقطه ضعف بزرگ دیگر هم دارد و آن هم این است که اپلیکیشن آن ورژن مخصوص برای استفاده روی تلویزیون ندارد و برای نصب آن هم باید آن را سایدلود کنید. از آنجایی که اپلیکیشن نسخه مخصوص اندروید تی وی ندارد بعد از اجرا در حالت عمودی شبیه موبایل اجرا خواهد شد و استفاده از آن بدون ایرماوس سخت است.

 

5- استور UpToDown

این استور که یکی از بهترین استورهای 3rd party اندروید است یکی از بهترین استورهایی است که می‌توانید در تلویزیون استفاده کنید. این استور آرشیو بسیار کاملی دارد که نیاز هر کسی را می‌تواند پاسخ‌گو باشد.

حتی برخی از اپلیکیشن‌هایی که در پلی استور گوگل نتوانسته‌اند منتشر شوند در این استور موجود هستند. 

این استور در حال حاضر بیش از 4 میلیون اپلیکیشن و 75 هزار توسعه‌دهنده را میزبانی می‌کند.

استور uptodown روی اندروید تی وی

نقاط قوت

همان طور که بالاتر هم اشاره شد یکی از مهم‌ترین نقاط قوت استور Uptodown آرشیو بسیار کامل آن است که حتی اپلیکیشن‌هایی را هم شامل می‌شود که در پلی استور گوگل موجود نیستند. البته که همه‌ی این اپلیکیشن‌ها با تلویزیون سازگار نیستند و فقط تعداد کمی از آن‌ها این امکان را دارند.

نکته‌ی خوب دیگر در مورد این مارکت اندروید تی وی این است که نصب آن روی تلویزیون راحت است. برای این کار هم کافی است که فایل apk اپلیکیشن این استور را دانلود کنید و سپس آن را به هر روشی که دوست دارید روی تلویزیون نصب کنید. در نهایت این اپلیکیشن بسته به این که صفحه‌ی نمایش چه نسبت تصویری داشته باشد نسخه‌ی مناسب را اجرا می‌کند. با این کار به راحتی می‌توانید این استور را روی تلویزیون نصب کنید و از آن استفاده کنید.

بعلاوه این استور این قابلیت را دارد که قبل از نصب یک اپلیکیشن روی تلویزیون به شما اطلاع دهد که آیا این اپلیکیشن برای تلویزیون بهینه شده است یا نه. 

همچنین برای استفاده از Uptodown‌ نیازی به داشتن و باز کردن حساب کاربری نیست و حتی نیازی به وارد کردن ایمیل هم وجود ندارد.

نقاط ضعف

متاسفانه همانند تمام موارد بالا بزرگ‌ترین نقطه ضعف استور Uptodown این است که استفاده از آن با اینترنت ایران مقدور نیست و نیاز به ابزارهای دور زدن محدودیت وجود دارد.

 

6- استور APKMirror

یکی دیگر از بهترین اپ استورهای اندروید تی وی چیزی نیست جز APKMirror. این استور هم یکی دیگر از فروشگاه‌های اپلیکیشن اندروید تی وی است که آرشیو بسیار جامع و کاملی دارد.

نکته‌ای که هنگام استفاده از این اپلیکیشن باید در نظر بگیرید این است که برای دانلود فایل اپلیکیشن‌ها (فایل‌هایی با پسوند apk یا xapk یا …) باید از سایت APKMirror‌ استفاده کنید. اما برای نصب این فایل‌ها کافی است اپلیکیشن APKMirror‌ را دانلود کنید و با استفاده از آن فایل‌ها را روی تلویزیون خود نصب کنید.

استور APKMirror‌ روی اندروید تی وی

نقاط قوت

از مهم‌ترین نقاط قوت اپ استور APKMirror می‌توان ابتدا به آرشیو بسیار جامع آن اشاره کرد. همانند برخی از استورهایی که در بالا هم اشاره کردیم در این استور هم امکان دسترسی به ورژنهای قدیمی‌تر اپلیکیشن‌ها هم وجود دارد و اگر ورژن جدید روی دستگاه شما کار نمی‌کرد می‌توانید از قدیمی‌ترها استفاده کنید.

نقاط ضعف

این مارکت اندروید تی وی هم مشکل اتصال از ایران را دارد و با آی پی ایران نمی‌توان از آن استفاده کرد. 

همچنین این استور اپلیکیشن اختصاصی برای دانلود فایل ندارد و برای دانلود اپ‌ها باید از سایت آن اقدام کنید. اما برای نصب این فایل‌ها می‌توانید از installer‌ اختصاصی APKMirror استفاده کنید.

 

7- استور APKPure

یکی از استورهای اندروید تی وی که احتمالا کاربران موبایل بیشتر با آن آشنا باشند APKPure است. این اپ استور هم آرشیو بسیار کاملی دارد. 

البته استفاده از این استور روی تلویزیون یک نکته‌ی مهم دارد و آن هم این است که این استور اپلیکیشن مخصوص تلویزیون ندارد و برای استفاده از آن دو راه بیشتر نخواهید داشت:

  • فایل apk اپلیکیشن‌های مورد نظر خود را که با تلویزیون سازگار هستند را در دستگاهی دیگر از سایت APKPure دانلود کنید و آن‌ها را روی تلویزیون سایدلود کنید.
  • روی تلویزیون خود و با استفاده از یک مرورگر به سایت APKPure بروید و نسخه‌ای از اپلیکیشنی که می‌خواهید را مستقیما دانلود کنید و سپس با استفاده از یک برنامه مدیریت برنامه آن را روی تلویزیون نصب کنید.

استور APKPure روی اندروید تی وی

نقاط قوت

این استور آرشیو بسیار بزرگ و کاملی دارد. از طرفی APKPure این امکان را به شما می‌دهد که بازی‌هایی که در پلی استور در ریجن‌های مختلف غیرقابل استفاده هستند را به راحتی نصب و بازی کنید.

این استور هم برای دانلود فایل نیاز به ایجاد اشتراک و دادن اطلاعات ندارد.

 

نقاط ضعف

همان مشکل همیشگی عدم اتصال از آی پی ایران، اینجا هم وجود دارد و برای استفاده از آن نیاز به ابزار تغییر آی پی خواهید داشت. 

یکی دیگر از نقاط ضعف مهم این مارکت اندرویدی این است که امنیت خیلی مناسبی ندارد و برای استفاده از آن بهتر است حتما احتیاط‌های لازم را به خرج دهید.

 

8- اپ استور F-Droid

این اپ استور قدیمی علاوه بر این که خودش متن باز است، برنامه‌هایی که در آن وجود دارند هم متن باز و رایگان هستند. این اپ استور به شما اجازه می‌دهد به راحتی اپلیکیشن‌های خود را آپدیت کنید. 

البته که به علت ماهیت این اپ استور، آرشیو آن به اندازه گزینه‌های دیگر این لیست کامل نیست.

استور F-Droid روی اندروید تی وی

نقاط قوت

همان طور که بالاتر هم اشاره شد مهم‌ترین نقطه قوت و تمایز این استور در متن باز بودن برنامه‌های آن است. این نکته‌ شاید برای خیلی از افراد عادی حائز اهمیت نباشد اما برای برخی از افراد قابلیت جذابی است. 

خوشبختانه بر خلاف موارد بالا امکان استفاده از این استور با اینترنت ایران هم وجود دارد. همچنین اپلیکیشن این استور به طور همزمان قابلیت اجرا در اندروید تی وی و موبایل را دارد.

نقاط ضعف

مهم‌ترین نقطه ضعف این استور در آرشیو کوچک آن و طراحی رابط کاربری نه چندان مناسب آن است.

 

9- اپ استور Aurora Store

یکی دیگر از اپ استورهای اندروید تی وی که طراحی بسیار زیبایی دارد اپ استور Aurora Store است. این استور آرشیو نسبتا کاملی هم دارد و می‌تواند نیاز شما را برآورده کند.

علاوه بر این در این استور برخی از برنامه‌هایی که ممکن است از پلی استور حذف شده باشند هم موجود هستند.

استور Aurora Store روی اندروید تی وی

نقاط قوت

مهم‌ترین نقطه قوت این استور رابط کاربری جذاب آن است که استفاده از آن را لذت‌بخش می‌کند.

همچنین در این استور نیازی به ایجاد حساب کاربری یا وارد کردن اطلاعات نخواهید داشت.

 

نقاط ضعف

یکی از نقاط ضعف Aurora Store این است که امنیت برنامه‌های آن تضمین‌شده نیست و نمی‌توان با اطمینان 100 درصد از آن استفاده کرد.

رابط کاربری Aurora Store‌ روی اندروید تی وی

جمع بندی

در این مقاله نگاهی داشتیم به بهترین اپ استورهای اندروید تی وی و دیدیم که آیا آن‌ها می‌توانند جایگزینی برای پلی استور گوگل باشند یا نه و با نقاط ضعف و قوت هر کدام از این استورها آشنا شدیم. 

 

سوالات متداول

بهترین اپ استور اندروید تی وی کدام استور است؟

بدون شک بهترین اپ استور اندروید تی وی، پلی استور گوگل است. ولی با توجه به محدودیت‌های فعلی پلی استور، جایگزین‌های مناسبی برای آن وجود دارد که در مقاله بدان پرداخته‌ایم.

آیا جایگزینی برای پلی استور در اندروید تی وی وجود دارد؟

بله. خوشبختانه چندین استور با ویژگی‌های مناسب روی اندروید تی وی وجود دارد که بسته به نیازتان می‌توانند جایگزین مناسبی برای پلی استور باشند.

ثبت دیدگاه