محمدرضا کبیری

زمان مطالعه: 7 دقیقه
زمان مطالعه: 7 دقیقه

میرور کردن صفحه‌ی گوشی موبایل روی تلویزیون

قبل از اینکه توضیح بدهیم چطور باید عملیات میرور کردن را انجام دهیم بهتر است بگوییم میرور کردن به چه معناست؟!

میرور کردن یعنی چه؟!

میرور (mirror) در لغت به معنی آینه یا منعکس کردن است. در واقع در اینجا منظور از میرور کردن، منعکس کردن صفحه‌ نمایش موبایل، تبلت یا لپ‌تاپ روی یک نمایشگر دیگر مانند تلویزیون است.

airplay

میرور کردن و انتقال اطلاعات بین دو دستگاه از چه طریق ممکن است؟ وای‌فای یا بلوتوث؟!

ممکن است شنیده باشید که میرور کردن از طریق بلوتوث هم امکان‌پذیر است! اما با تقریب بالایی می‌توان گفت میرور کردن تصاویر بین دو دستگاه از طریق بلوتوث غیرممکن است! زیرا سرعت و میزان انتقال داده از طریق بلوتوث نمی‌تواند جوابگوی این فرآیند باشد. بنابراین معمولا میرور کردن تصویر از طریق شبکه‌ی وای‌فای صورت می‌گیرد. چرا که سرعت انتقال اطلاعات روی شبکه‌ی وای‌فای بسیار بالاتر از تکنولوژی‌هایی مانند بلوتوث است.

چه مواردی برای میرور کردن لازم است؟

برای این کار لازم است دستگاه مبدا (مثلا موبایل) امکان ارسال تصاویر و دستگاه مقصد (مثلا تلویزیون یا اندروید باکس) امکان دریافت تصاویر روی وای‌فای را داشته باشد. این ارسال به سادگی و از طریق یک اپلیکیشن صورت می‌گیرد.

برای مثال در موبایل‌های شیائومی، گزینه‌ای با عنوان Cast وجود دارد که با انتخاب آن، فرآیند جستجو برای دستگاه مقصد و میرور کردن روی آن آغاز می‌شود. در موبایل‌های سامسونگ این گزینه با عنوان Smart View و در هواوی MirrorShare وجود دارد. البته این گزینه در موبایل‌های مختلف ممکن است متفاوت باشد! همچنین در گوشی‌های موبایل آیفون از استاندارد AirPlay استفاده می‌شود که کمی متفاوت است و پیشنهاد می‌کنیم مطلب دقیق‌تر آن را در این نوشتار بخوانید.

آیا برای میرور کردن نیازی به مودم یا روتر هست؟

این موضوع به روش و اپلیکیشنی بستگی دارد که از آن استفاده می‌کنیم.

در موبایل‌های اندرویدی غالبا از استاندارد Miracast برای میرور کردن استفاده می‌شود که به صورت Wifi Direct فرآیند میرور کردن انجام می‌شود و نیازی به مودم یا روتر وجود ندارد. کافی است وای‌فای در دستگاه مبدا و مقصد فعال باشد تا دو دستگاه بتوانند از طریق اپلیکیشن (Miracast)، همدیگر را پیدا کرده و سپس ارسال و دریافت را انجام دهند.
به عنوان مثالی دیگر گوشی‌های آیفون از طریق استاندارد Airplay عملیات میرورینگ را انجام می‌دهند که برخلاف اندرویدی‌ها نیازمند یک مودم یا روتر است (در صورت موجود نبودن مودم، تلفن همراه به خودی‌خود می‌تواند نقش مودم را ایفا کند). البته همانطور که گفتیم، دستگاه مبدا هم باید از استاندارد Airplay پشتیبانی کند. برای مثال اندروید باکس نت باکس این ویژگی را دارد و اگر آن را به تلویزیون یا نمایشگر دیگری وصل کنید به راحتی می‌توانید تصویر آیفون، آیپد یا مک‌ بوک را بدون هیچ زحمت اضافه‌ای میرور کنید. این موضوع را در این نوشتار دقیق‌تر شرح داده‌ایم.

چه عواملی روی کیفیت میرور کردن تاثیر دارد؟

متاسفانه کیفیت مطلوب در حین این فرآیند به عوامل بسیاری بستگی دارد و مناسب نبودن هر کدام از این شرایط می‌تواند به لگ داشتن تصویر یا تاخیر و پایین بودن کیفیت تصاویر ویدیویی منجر شود.

مواردی همچون:
– فاصله‌ی دستگاه مبدا تا دستگاه مقصد
– وجود موانع بین دو دستگاه
– نوع مودم یا روتر ( در صورتی که دو دستگاه به یک مودم یا روتر وصل باشند)
– میزان کیفیت فایل موردنظر برای انتقال
– وجود دستگاه‌های دیگر و ایجاد نویز وای‌فای روی اتصال دستگاه مبدا و مقصد

بنابراین داشتن یک اندروید باکس یا تلویزیون هوشمند خوب شرط کافی برای میرور کردن با کیفیت نیست و ممکن است موارد دیگری هم دخیل باشند. ما در نت‌باکس با استفاده از تکنولوژی‌هایی که پیش‌تر گفتیم یکی از بهترین تجربه‌های کاربری را برای میرور کردن و اتصال موبایل به اندروید باکس یا تلویزیون به وجود آورده‌ایم.

آیا «میرور کردن» از موبایل به همه‌ی تلویزیون‌ها ممکن است؟!

در صورتی که تلویزیون یا نمایشگر مورد نظر دارای سیستم عامل باشد و بتوان روی آن یک اپلیکیشن مخصوص «میرور کردن» نصب کرد، بله! در غیر این صورت حتما به یک اندروید باکس نیاز دارید! اتصال موبایل به تلویزیون مستلزم داشتن یک تلویزیون هوشمند با قابلیت نصب اپلیکیشن (مثلا Miracast) روی آن است تا بتواند اطلاعات و تصاویر ارسالی از موبایل را دریافت کند. اگر تلویزیون دارای سیستم عامل اندروید باشد به راحتی این اپلیکیشن قابل نصب است. می‌دانیم که تمام تلویزیون‌ ها هوشمند نیستند و برای خرید یک تلویزیون هوشمند هزینه‌ی زیادی باید پرداخت! اتصال یک اندروید باکس به تلویزیون می‌تواند راه‌حل بسیار خوبی برای این مشکل باشد. زیرا با هزینه‌ی بسیار منطقی می‌توانید یک تلویزیون غیرهوشمند را کاملا هوشمند کنید. اندروید باکس نت باکس به تمام تلویزیون ها متصل می‌شود!

اندروید باکس با قابلیت میرور کردن

اندروید باکس ها به خودی‌خود قابلیت میرور کردن ندارند! این اپلیکیشن‌ها (برای مثال Miracast) هستند که قابلیت میرور کردن را به یک اندروید باکس اضافه می‌کنند. البته ممکن است این قابلیت به صورت built in روی اندروید باکس پیاده سازی شده باشد و دیگر نیازی به نصب اپلیکیشن نیست! به طور کلی هر اندروید باکسی که بتوانید اپلیکیشنی مانند Miracast را روی آن نصب کنید، قابلیت میرورینگ خواهد داشت. اندروید باکس نت باکس به صورت پیش فرض اپلیکیشن Miracast را روی خود دارد و برای اتصال موبایل‌های اندرویدی به تلویزیون و اسکرین میرورینگ می‌توانید از آن استفاده کنید. همچنین اندروید باکس نت باکس، استاندارد Airplay را به صورت built in دارد و اگر بخواهید از آیفون، آیپد یا مک بوک را به آن وصل کنید و اسکرین میرورینگ انجام دهید حتی نیازی به اجرای اپلیکیشن روی نت باکس ندارید! فقط کافیست در آیفون گزینه‌ی اسکرین میرورینگ را بزنید.

میرور کردن از آیفون به اندروید باکس

میرور کردن صفحه‌ی گوشی موبایل روی تلویزیون به کمک اندروید باکس

اندروید باکس‌ ها قابلیت‌های بسیار زیادی را به تلویزیون شما اضافه می‌کنند. یکی از این قابلیت‌ها میرور کردن تصویر گوشی موبایل روی اندروید باکس است که به کمک آن می‌توانیم از دیدن عکس‌هایی که در آخرین سفرمان گرفتیم، ویدئویی که از جشن‌ها داریم و موسیقی‌هایی که می‌خواهیم بشنویم لذت بیشتری ببریم.

قابلیت میرور کردن تصویر (یا به قول گوگل: کست کردن تصویر) روی اندروید باکس‌ها با تکنولوژی و استانداردهای مختلفی تا به الان پیاده‌سازی شده است. مانند استاندارد DLNA، استاندارد Miracast، استاندارد Airplay برای اندروید (که حاصل مهندسی معکوس استاندارد Airplay شرکت اپل است)، کروم‌کست (گوگل کست) و استانداردهای دیگر. اما نتیجه‌ی کار کردن با این استانداردها ممکن است آنقدرها هم خوب از آب در نیاید! برای مثال ممکن است تصویر را هنگام میرور کردن یک محتوای ویدیویی روی اندروید باکس به صورت گسسته ببینید. (اصطلاحاً تصویر را با لَگ می‌بینید). توضیح دقیق‌تر و علت این مشکل را می‌توانید در این مطلب بخوانید.

با این حال اگر برای دیدن تصاویر، فیلم‌ها و شنیدن موسیقی‌های گوشی موبایل، روی اندروید باکس اصرار دارید این نوشته از مجله‌ی نت باکس بسیار مفید خواهد بود.

کست کردن صفحه‌ی گوشی موبایل سامسونگ روی تلویزیون به کمک اندروید باکس

کست کردن تصویر از گوشی سامسونگ (اندرویدی) به اندروید باکس سه مرحله داره:

 1. اتصال اندروید باکس و گوشی موبایل به یک شبکه وای فای (برای مثال به یک مودم یکسان، چون انتقال اطلاعات از طریق وای فای صورت می‌گیره)
 2. نصب برنامه AirScreen روی اندروید باکس
 3. باز کردن برنامه Smart View روی گوشی موبایل سامسونگ

ابتدا مطمئن شوید که گوشی موبایل و اندروید باکس به یک مودم (روتر) متصل هستند. اگر موبایل را هات اسپات کردید و اندروید باکس رو بهش متصل کردید متاسفانه این روش براتون کارساز نیست!

دومین مرحله، نصب برنامه‌ی AirScreen روی نت باکس است. برای نصب این اپلیکیشن به سادگی وارد نت‌استور بشید و در ردیف «تکنولوژی و اینترنت» برنامه‌ی AirScreen رو پیدا و نصب کنید.

AirScreen App

بعد از نصب، برنامه‌ی AirScreen را در همان صفحه‌ی نت‌استور و یا در ردیف برنامه‌ها آن را انتخاب کنید تا باز شود.

AirScreen Installed

روی گزینه Start Now بزنید تا برنامه شروع به کار کند. سپس روی گزینه Start بزنید تا برنامه خود را به شبکه وای‌فای معرفی کند.

محیط اپلیکیشن AirScreen

برای میرور کردن صفحه موبایل اندرویدی در گوشی‌های سامسونگ قابلیتی با عنوان اسمارت ویو (Smart View) وجود دارد که با انتخاب اون از نوتیفیکشن بارِ اندروید، قابل دسترس است.

برای میرور کردن تصویر موبایل سامسونگی، از نویگیشن بار اندروید برنامه Smart View را باز کنید.

بعد از باز شدن برنامه‌ی Smart View دستگاه اندروید‌ باکس را برای میرور کردن تصویر انتخاب کنید و حالا گزینه‌ی Start now را بزنید تا میرور کردن صفحه گوشی آغاز شود.

فرآیند کست کردن تصویر به اندروید باکس در گوشی سامسونگ

دکمه ی Ok ریموت کنترل را فشار دهید تا اسکرین میرورینگ شروع شود.

کست شدن تصویر روی اندروید باکس نت باکس با استفاده از Smart View گوشی سامسونگ

دقت کنید که ممکن است به دلیل کم بودن پهنای باند مودم شما، تصاویر متحرک (فیلم‌ها، ترنزیشن‌ها) را با کمی لگ و تاخیر ببینید. نکته‌ی مهم این است که چون تصاویر در شبکه داخلی مودم شما ارسال و دریافت می‌شوند، اسکرین میرورینگ مصرف ترافیک اینترنت ندارد (خیالتان راحت!).

شما می‌توانید در هر لحظه با لمس کردن آیکن Smart View  که روی صفحه نمایش موبایل ظاهر شده، اتصال را قطع یا pause کنید یا نسبت تصویر را تغییر دهید. همچنین با زدن دکمه‌ی برگشت (Back) روی ریموت اندروید باکس هم فرآیند میرورینگ متوقف می‌شود.

تنظیمات Smart View برای کست کردن تصویر روی نت باکس

این بود ساده‌ترین روش برای میرور کردن صفحه‌ی گوشی موبایل سامسونگ روی اندروید باکس‌های نت‌باکس. اما آیا این تنها روشی است که می‌توانید گوشی سامسونگ را روی صفحه تلویزیون میرور کنید؟! خیر! اپلیکیشن‌های زیادی وجود دارند که به شما این اجازه را می‌دهند تا با استفاده از آن‌ها صفحه‌ی نمایش موبایل اندرویدی را به دستگاه دیگری (برای مثال اندروید باکس) میرور کنید.

کست کردن صفحه‌ی گوشی موبایل شیائومی روی تلویزیون به کمک اندروید باکس

برای میرور کردن موبایل‌های شیائومی هم مشابه مراحلی است که توضیح دادیم. با این تفاوت که به جای Smart View از یک برنامه‌ی دیگر در قسمت نویگیشن‌بار موبایل باید استفاده کنین:

برنامه‌ی کست کردن تصویر در موبایل شیائومی

میرور کردن صفحه‌ی گوشی موبایل آیفون روی تلویزیون به کمک اندروید باکس نت باکس

اگر از محصولات اپل و به خصوص گوشی‌های موبایل آیفون استفاده می‌کنید، برای اسکرین میرورینگ یا ایرپلی روی تلویزیون های هوشمند یا اندروید باکس ها مجبور به استفاده از اپلیکیشن های مخصوص هستید که اغلب کیفیت مناسبی ندارند یا برای استفاده از آنها، نیاز به پرداخت مبالغی هست.

اما با استفاده از اندروید باکس نت باکس، کاملا از اپلیکیشن های اسکرین میرورینگ بی‌نیاز می‌شوید. فقط کافیست نت باکس را روشن کنید و از آیفون، اسکرین میرورینگ رو انجام بدید. آیفون، خیلی سریع نت باکس را از طریق شبکه‌ی وای‌فای پیدا می‌کند و با انتخاب کردن آن، تصویر به نت باکس منتقل و روی تلویزیون نمایش داده خواهد شد.

میرور کردن از آیفون به اندروید باکس

جزئیات بیشتر را می‌توانید در این صفحه بخوانید.


نظرات (6)

 1. حسین ابراهیمی
  8 اردیبهشت 1401 پاسخ

  سلام
  همه مدل های نت باکس این قابلیت میرور رو دارند؟

  • پدرام رزمجو
   10 اردیبهشت 1401 پاسخ

   بله. بیشتر به اپلیکیشنی بستگی داره که استفاده کنید. خود نت‌باکس محدودیتی نداره از این بابت. میرورینگ روی همه‌ی محصولات ممکن است.

 2. ژاله
  14 اردیبهشت 1401 پاسخ

  حتما باید وای فای باشه؟اینترنت گوشی نمیشه؟

  • محمدرضا کبیری
   20 اردیبهشت 1401 پاسخ

   سلام،
   نت باکس به هر منبع فراهم کننده اینترنت متصل میشه. مودم وایرلس (وایفای)،هات اسپات گوشی (اینترنت موبایل)، مودم TD-LTE و … ، نت باکس به همه شون متصل میشه.

 3. مهناز
  27 مهر 1401 پاسخ

  سلام آیا میرور کردن گوشی ایفون برای خود گوشی ایجاد خرابی می‌کند ؟
  اگر نه چرا گوشی گرم می‌شود

  • ناهید روزمه
   27 مهر 1401 پاسخ

   سلام وقت بخیر…به طور کلی خیر موردی پیش نمیاره و باعث خرابی نمیشه
   این مورد گرم شدن هم شاید بخاطر استفاده ی طولانی مدت باشه
   یا موردی که خود موبایلتو داشته باشه

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *