8 روش افزایش سرعت استریم روی تلویزیون هوشمند و غیرهوشمند

افزایش سرعت استریم روی تلویزیون

شک ندارم که افزایش سرعت استریم روی تلویزیون و بالا بردن سرعت فیلم روی تلویزیون از دغدغه‌های اصلی امروز شما است. تصور کنید که در حال استریم روی تلویزیون هستید، اما مدام با لگ، پرش و هنگی مواجه می‌شوید. این کاملا خلاف جهت رسالت دستگاه‌های استریم از جمله نت باکس است.

فهرست مطالب

افزایش سرعت استریم روی تلویزیون با نت باکس
افزایش سرعت استریم روی تلویزیون با نت باکس

اینطور که به نظر می‌رسد اشتهای بشریت نسبت به رسانه هیچگاه سیر نخواهد شد. همه‌ی ما مدام در حال رصد کردن رویدادها و سرگرم شدن با فیلم و سریال و محتوای ویدیویی و … هستیم. پیدایش سرویس‌های iptv، VOD، اندروید باکس‌ها و … نیز در جهت همین مسئله هستند. قالب‌های مختلف برای رسانه وجود دارد و این فناوری مدام در حال گسترش است. در شرایطی که کیفیت تصویر، منبع رسانه و نمایشگر کاملا تامین است باید از یک مسئله دیگر نیز خیالتان راحت باشد.

و آن هم راه‌های افزایش سرعت استریم روی تلویزیون است. به شما 8 روش و راهکار در جهت افزایش سرعت استریم روی تلویزیون خواهیم گفت.

 پیشنهاد می کنم: بهترین تلویزیون های هوشمند 2023 را بشناسید

1- تعداد دستگاه‌ های متصل به مودم را کم کنید

یکی از راه‌های افزایش سرعت استریم روی تلویزیون این است که چک کنید ببینید چند دستگاه همزمان به جریان اینترنت وصل است. وقتی در حال تماشای فیلم لند یا فیلیمو هستید، اگر تعداد دستگاه‌های متصل به اینترنت زیاد باشد، می‌تواند مشکلاتی در سرعت استریم روی تلویزیون ایجاد کند.

چرا که هر وسیله هوشمند متصل به اینترنت فشار بیشتری بر روی پهنای باند اینترنت منزل شما ایجاد می‌کند. این مسئله در مورد کشور ایران حادتر از دیگر کشورها است، قبول دارید؟

قابلیت‌های گوشی‌های هوشمند جدید به تمامی بر روی پهنای باند تاثیرگذار است و امکان دارید، تمام پهنای باند را مصرف کند. برای همین کار معمول و ساده‌ای که در جهت بالا بردن سرعت استریمینگ تی وی یا افزایش سرعت استریم روی تلویزیون می‌توانید انجام دهید این است که دستگاه‌های متداخل را پیدا کنید.

2- شبکه وای فای خود را از نفوذ هکرها و دیگر افراد محافظت کنید

در کنار بررسی تعداد افراد متصل به اینترنت در هنگام استریم فیلم و سریال روی تلویزیون باید دسترسی نفوذ کنندگان بیرون از خانه را نیز چک کنید. ما اسم این دستگاه‌ها را غیرمنتظره گذاشته‌ایم. اگر در جایی زندگی می‌کنید که احتمال دارد، افراد دیگری خارج از محل زندگی شما به اتصال Wi-Fi  دسترسی داشته باشند و در عین حال امنیت رمز عبور شما کم است، پس احتمال دارد پهنای باند اینترنت شما توسط دیگران کم شود و این به معنای کم بودن سرعت استریم شما روی تلویزیون است.

3- به جای وای فای از کابل اترنت استفاده کنید

سیم‌ها و کابل‌ها براق نیستند، سر راه قرار می‌گیرند و هر لحظه امکان دارد پایتان به آن‌ها گیر کند، آن‌ها حتی زیبا نیز نیستند. اما اگر به دنبال افزایش سرعت استریم روی تلویزیون و ایجاد بهترین عملکرد از سخت افزار سطح مصرف کننده هستید، اتصال با کابل اترنت می‌تواند یک گزینه عالی باشد.

تا به حال به گیمرهای رایانه شخصی دقت کرده‌اید؟ آن‌ها تجهیزات جانبی سیمی مانند موس و کیبورد را به موارد بی سیم یا وایرلس ترجیح می‌دهند. دلیل آن هم تنها افزایش عملکرد است حتی اگر ذره‌ای تاثیر داشته باشد.

وقتی در مورد پخش جریان صحبت می‌کنیم منظورمان کابل اترنتی است که یک اتصال سیمی مستقیم میان روتر و سخت‌افزار ایجاد می‌کند. استفاده از اتصال سیمی می‌تواند تاثیر زیادی در کیفیت پخش و افزایش سرعت استریم روی تلویزیون داشته باشد.

بعنوان مثال در گذشته، کابل‌های اترنت از سرعت 1 گیگابایت بر ثانیه پشتیبانی می‌کردند اما آخرین فناوری به کار رفته در آخرین کابل‌های اترنت Cat 7 از سرعت خارق‌العاده‌ی 10 گیگابایت بر ثانیه پشتیبانی می‌کند.

در کنار این‌ها، فناوری Wi-Fi محدودیت‌هایی دارد که بالاخره مقداری بر روی سرعت اتصال تاثیر منفی می‌گذارد. یک روتر قدیمی ممکن است که در حدود 150 مگابیت بر ثانیه، تنگنا داشته باشد، درحالیکه در روترهای مبتنی بر فناوری‌های جدید که از رایج‌ترین تکنولوژی وای فای 802.11ac استفاده می‌کنند، حدود 1.4 گیگابیت بر ثانیه است. حتی اگر روتر شما به این حداکثر از سرعت برسد (که نمی‌رسد) اتصال همچنان امکان دارد با تداخل همراه باشد و تداخل به معنای پخش آهسته‌تر و پخش تکه تکه ویدیوها است.

یادتان باشد، اگر عامل محدودکننده سرعت استریم اینترنت، خود اینترنت و سیستم ارائه دهنده آن باشد، یعنی اگر شما اینترنت کندی دارید، هیچ جادویی نمی‌تواند باعث افزایش سرعت استریم روی تلویزیون شود. حتی اگر تمام خانه را کابل کشی کنید!

4- برای افزایش سرعت استریم روی تلویزیون جای روتر و دستگاه مودم خود را تغییر دهید

بله در روش قبلی گفتیم که به جای وای فای از کابل اترنت استفاده کنید، اما این برای همه کاربران مقدور نیست، پس راه بعدی برای افزایش سرعت استریم روی تلویزیون تغییر مکان روتر یا مودم خانه است. بهترین جا را برای قرار دادن مودم انتخاب کنید.

یعنی کجا؟

روتر را تا حد امکان دور از دیوارهای ضخیم، کمدها و دیگر تورفتگی‌های فضاهای خانه قرار دهید، آن را در جایی بگذارید که بیشترین امواج وای فای در داخل خانه شما جریان پیدا کند.

امواج کای فای برای عبور از دیوارهای ضخیم و برای طی کردن فاصله‌های زیاد، مشکل دارد. اگر برایتان امکان دارد، مودم را به دستگاه استریم خود نزدیک کنید. بطوریکه کم‌ترین فاصله میان روتر و دستگاه وجود داشته باشد. با این کار، اتصال شما پایداری بیشتری خواهید داشت و کیفیت استریم ویدیو نیز بالاتر خواهد رفت. چرا؟ چون باعث افزایش سرعت استریم روی تلویزیون شده‌اید.

کانال وای فای را تغییر دهید

اگر روتر خود را جابه‌جا کردید، باید کانال Wi-Fi را نیز تغییر دهید. اتصال وای فای شما در یک کانال خاص پخش می‌شود. کانال وای فای پیش‌فرض برای وای فای با فرکانس استاندارد 2.4  گیگاهرتز، کانال 6 است. برای همین این کانال پرتراکم‌ترین کانال وای فای است و می‌تواند در مناطق با تراکم بالا تداخل داشته باشد.

آیا با نحوه تغییر کیفیت کانال Wi-Fi برای افزایش کیفیت پخش ویدیو آشنایی دارید؟

5- وضوح استریم کمتری را انتخاب کنید

کاهش وضوح و کیفیت پخش ویدیو یک راه ساده است اما تفاوت بسیار زیادی ایجاد می‌کند. گاهی اوقات شما اصلا نیازی به کیفیت 4k و در برخی موارد حتی HD هم ندارید.

وضوحی که شما سعی می‌کنید برای یک ویدیو انتخاب کنید تفاوت زیادی در اتصال اینترنت شما و سرعت استریم روی تلویزیون ایجاد خواهد کرد. هرچه وضوح بالاتر باشد، سطح مصرف داده بیشتر خواهد شد. نه تنها این، بلکه باید یک جریان ثابت از داده‌ها وجود داشته باشد، تا بتوان وضوح بالای تصویر را تامین کرد.

یک مثال بارز که می‌توانیم به شما ارائه دهیم این است که بین پخش نتفلیکس در HD و 4K، شما می‌توانید نتفلیکس را با کیفیت HD و یک اتصال 5 مگابایت بر ثانیه استریم کنید در حالیکه برای وضوح 4K به اتصال ثابت 25 مگابایت بر ثانیه نیاز دارید، یعنی سرعت اینترنت 5 برابر!

بالا بردن سرعت اینترنت روی تلویزیون
بالا بردن سرعت اینترنت روی تلویزیون

6- فایل های موقت کش را حذف کنید

شاید مقداری عجیب به نظر برسد اما فایل‌های موقت که باعث بهم ریختگی دیجیتال می‌شوند، می‌توانند بر روی سرویس پخش ویدیوی شما نیز تاثیرگذار باشند. فایل‌های ذخیره شده و مجوزهای موقت معمولا دایرکتوری‎های محلی را مسدود می‌کنند و همین سبب می‌شود دستگاه برای استریم محتوا بیشتر از حالت عادی انرژی صرف کند.

برای همین از راه‌های افزایش سرعت استریم روی تلویزیون این است که فایل‌های کش خود روی دستگاه استریم را حذف کنید. این شامل حذف کردن فایل‌های موقت در سیستم ویندوز، حافظه پنهان سیستم، مرورگر، اندروید باکس و … می‌شود.

7- سرعت اتصال اینترنت روی تلویزیون را اندازه بگیرید

اگر سرعت اینترنت روی گوشی همراه شما کم است طبیعی است که روی تلویزیون نیز سرعت استریم پایینی داشته باشید، اما اگر بر روی گوشی همراه یا دیگر دستگاه‌ها سرعت قابل قبول و خوبی دارید، اما بر روی تلویزیون مشکل دارید، می‌توانید دلیل عملکردی تلویزیون را آنالیز کنید.

برای این کار بهتر است که سرعت اینترنت دستگاه‌هایی که به طور مستقیم به مودم شما متصل هستند را با استفاده از باند 5 گیگاهرتز و بالاتر تست کنید.

اگر تلویزیون شما هوشمند است می‌توانید با مراجعه به بخش فروشگاه از ابزارهای تست سرعت استفاده کنید. یا اینکه از سرویس speedtest.net یا fast.com روی مرورگر تی وی را امتحان کنید.

ما در نت باکس یک ابزار تست سرعت اینترنت روی تلویزیون را به کاربران ارائه داده‌ایم که به راحتی می‌توانند سرعت استریم روی تی وی را روی تمام انواع تلویزیون‌ها اندازه بگیرند.

8- استفاده از دستگاه های مخصوص استریم از جمله نت باکس

راه دیگری که برای افزایش سرعت استریم روی تلویزیون خود دارید این است که از دستگاه ثالث در جهت استریم محتوا استفاده کنید. اندروید باکس با قابلیت‌های ویژه هوشمند سازی تلویزیون که با اتصال به اینترنت امکان‌پذیر است، گزینه بسیار خوبی برای شما است.

مشکلاتی که تلویزیون‌های اندرویدی دارند و از طرفی مشکلاتی که دیگر تلویزیون‌های غیرهوشمند در اتصال به اینترنت دارند سبب شده است که اندروید باکس‌ها نزد کاربران تلویزیون محبوب‌تر از همیشه باشند. بعلاوه که قیمت آن‌ها بسیار مناسب است. همین الان شما با خرید اندروید باکس نت باکس‌ می‌توانید:

  • بر روی تلویزیون خود برنامه اندروید تی وی نصب کنید
  • بی نهایت فیلم و سریال خارجی در اپلیکیشن فیلم لند نت باکس تماشا کنید
  • روی تلویزیون خود موسیقی گوش دهید
  • وبگردی کنید
  • بازی‌های سبک اندرویدی نصب کنید
  • از سرویس‌های استریم فیلم و سریال از جمله فیلیمو، نماوا، فیلم نت و … بهره ببرید
  • به شبکه‌ها و کانال‌های مختلف آموزشی، ورزشی، هنری، سرگرمی و … دسترسی داشته باشید.

دیگر روش های بالا بردن سرعت استریم روی تلویزیون

راه‌های زیادی در جهت افزایش سرعت استریم روی تلویزیون به شما گفتیم. در کنار این‌ها قطع کردن اتصال تلویزیون به برق برای مدت زمان کوتاه، چک کردن کابل‌های اتصال اینترنت، بهینه‌سازی شبکه بی‌سیم، انتخاب نوع شبکه بی‌سیم و انتخاب یک محل ذخیره‌سازی محلی نیز می‌تواند در افزایش سرعت استریم روی تلویزیون چاره‌ساز باشد.

خرید اندروید باکس نت باکس
خرید اندروید باکس نت باکس

پیشنهاد می کنم: از فروشگاه دستگاه قدرتمند استریم نت باکس دیدن کنید

سوالات متداول

-چگونه می‌ توانم سرعت اینترنت تلویزیون خود را افزایش دهم؟

خرید مودم بهتر، استفاده از اترنت سیمی یا کابلی، جابه جا کردن روتر، کم کردن تعداد اتصالات به روتر، استفاده از اندروید باکس و …

-چگونه می‌‌توان وای فای تلویزیون را قوی تر کرد؟

سه راه دارید، دریافت وای فای تلویزیون با روتر 11AC، استفاده از توسعه‌دهنده بی سیم و اتصال سیمی با پاورلاین

-بهترین سرعت اینترنت برای تلویزیون هوشمند چقدر است؟

برای مرورگر وب روی تلویزیون به سرعت حداقل 2 مگابایت در ثانیه نهایتا 5 مگابایت در ثانیه و برای دانلود موسیقی 10 مگابایت بر ثانیه و برای استریم فیلم و سریال به سرعت بیشتر نیاز دارید.

-چرا استریم تلویزیون من اینقدر کند است؟

این مسئله یا به اتصال ضعیف اینترنت تلویزیون به وای فای برمی گردد، یا دستگاه شما نمی‌تواند اینترنت را دریافت کند و یا در کل سرعت اینترنت محل شما کند است.

-چه سرعت اینترنت برای تلویزیون 4k نیاز است؟

برای رزولوشنی که به نام 4K (2160p) شناخته می‌شود، پنج برابر ویدیوهای HD و حداقل پهنای باند 25 مگابایت بر ثانیه نیاز است.

-آیا افزایش سرعت استریم روی تلویزیون به اندروید باکس ربط دارد؟

اندروید باکس برای کارکرد صحیح به اینترنت نیاز دارد، قطعا بهبود سرعت اینترنت در اندروید باکس منجر به بهبود آن در تلویزیون نیز خواهد شد.

-آیا امکان تماشای فیلیمو و نماوا روی اندروید باکس نت باکس وجود دارد؟

بله

ثبت دیدگاه