راهنمای جامع اتصال کیبورد به تلویزیون و اندروید باکس + حل مشکلات

کیبوردها جزو معدود دستگاه‌های الکترونیک هستند که از حمله بی‌امان پیشرفت‌های تکنولوژی در امان مانده‌اند و در طول 30 گذشته تغییر چندانی نکرده‌اند. شاید مهم‌ترین تغییر آن‌ها در محل استفاده آن‌ها باشد؛ طوری که داریم روی تلویزیون و اندروید باکس هم از آن‌ها استفاده می‌کنیم. در این مقاله می‌خواهیم در مورد استفاده از کیبورد روی تلویزیون و اندروید باکس صحبت کنیم و ترفندهایی هم برای تایپ فارسی روی این کیبوردها به شما بگوییم. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

کیبوردهای پیشفرض تلویزیون و اندروید باکس

همان‌طور که خودتان هم احتمالا دیده‌اید، تلویزیون‌های هوشمند و اندروید باکس‌ها مجهز به کیبوردهای مجازی هستند که برای استفاده باید از ریموت کنترل دستگاه استفاده کنید و برای تایپ هر حرف، 10 بار کلید ریموت را فشار دهید تا به آن برسید! از معروف‌ترین کیبوردها می‌توان به Gboard گوگل اشاره کرد که روی بیشتر اندروید تی وی‌ها و اندروید باکس‌های ایرانی و خارجی از آن استفاده می‌شود.

البته که این کیبوردهای مجازی بسیاری از اوقات کار را راه می‌اندازند، ولی گاهی اوقات و برای برخی استفاده‌ها کافی نیستند.

اگر می‌خواهید روی تلویزیون یک متن حتی کوتاه تایپ کنید، در مرورگرتان یک سایت را وارد کنید یا در یک پیام‌رسان به کسی پیام دهید، ممکن است به خاطر حجم انرژی که برای این کار روی تلویزیون نیاز است، کلا منصرف شوید.

مشکلات تایپ کردن در تلویزیون و اندروید باکس

اینجاست که احتمالا به فکر استفاده از یک کیبورد فیزیکی برای تلویزیون یا اندروید باکس خواهید افتاد. اما خب، در این مسیر هم مشکلاتی وجود دارد که احتمالا فکرش را هم نمی‌کردید.

اتصال کیبورد به تلویزیون و اندروید باکس

اولین کاری که باید قبل از اتصال کیبورد انجام دهید، این است که استاندارد اتصالات تلویزیون و اندروید باکس خود را بررسی کنید. تلویزیون و اندروید باکس شما باید از استاندارد HID بلوتوث و USB پشتیبانی کند که بتوانید کیبورد خود را به آن متصل کنید.

میان‌نوشت: استاندارد HID یا Human Interface Device، پروتکلی است که در گجت‌هایی مانند کیبورد و موس و گیم‌پد، به انسان‌ها کمک می‌کند که با کامپیوتر تعامل آسانی داشته باشند.

اگر دستگاه شما این امکان را داشت، شما می‌توانید کیبورد خود را یا با اتصال USB و یا در صورت بلوتوثی بودن با اتصال دانگل اختصاصی آن، به تلویزیون یا اندروید باکس خود متصل کنید. پس از این کار، هر گاه که نیاز به تایپ وجود داشته باشد و کیبورد مجازی دستگاه شما بالا بیاید، شما می‌توانید به جای استفاده از آن، از کیبورد فیزیکی خود استفاده کنید.

مشکلات استفاده از کیبورد فیزیکی روی تلویزیون و اندروید باکس

اتصال فیزیکی کیبورد ممکن است شما را با مشکلاتی مواجه کند که استفاده از دستگاه را برای شما سخت‌تر از قبل کند. 

یکی از این مشکلات ممکن است در همان ابتدا و به علت عدم پشتیبانی از استانداردهای HID روی تلویزیون یا اندروید باکس شما باشد. مخصوصا برخی از تلویزیون‌های قدیمی و اندروید باکس‌های چینی از این استانداردها به صورت کامل پشتیبانی نمی‌کنند و این مسئله کار را برای شما سخت خواهد کرد.

مشکلات اتصال کیبورد فیزیکی به تلویزیون و اندروید باکس‌های معمولی

مشکل دیگری که بعد از اتصال کیبورد با آن مواجه خواهید شد، نداشتن دسترسی به زبان فارسی روی کیبورد است. از آن‌جایی که بیشتر سازندگان تلویزیون‌ها و اندروید باکس‌ها خارجی هستند، معمولا پشتیبانی مناسبی برای زبان فارسی ارائه نمی‌دهند و همین مسئله عملا استفاده از کیبورد را روی آن‌ها بیهوده می‌کند.

اما هر دوی این مشکلات یک راه‌حل کامل و جواب‌پس‌داده دارند که در ادامه می‌خواهیم شما را با آن آشنا کنیم.

کیبورد نت باکس، راه‌حل مشکلات اتصال کیبورد فیزیکی

همان طور که گفتیم، اتصال مستقیم کیبورد به تلویزیون‌های هوشمند و اندروید باکس‌ها، ممکن است دو مشکل را برای شما ایجاد کند:

  • تلویزیون یا اندروید باکس شما از استانداردهای HID به درستی پشتیبانی نکند.
  • حتی در صورت پشتیبانی از استاندارد HID، برای تایپ کردن به زبان فارسی حتما به مشکل برخواهید خورد.

نت باکس با ارائه یک کیبورد اختصاصی، هر دوی این مشکلات را در مورد تلویزیون‌ها و اندروید باکس‌ها حل کرده است.

1- اتصال آسان کیبورد به تلویزیون با نت باکس

عدم استفاده کامل از استانداردهای HID توسط بسیاری از سازندگان تلویزیون‌ها و اندروید باکس‌ها باعث می‌شود که اتصال کیبورد به آن‌ها به مشکلی بزرگ تبدیل شود.

اما اندروید باکس‌های نت باکس به صورت کامل از استانداردهای HID بلوتوث و USB پشتیبانی می‌کنند. به همین دلیل برای اتصال کیبورد به نت باکس، فقط کافی است کابل USB یا دانگل بلوتوثی را به یکی از درگاه‌های نت باکس وصل کنید. 

سپس بدون نیاز به حرکت اضافه‌ی دیگر، نت باکس شما کیبورد را خواهد شناخت و می‌توانید هنگام تایپ روی دستگاه، از کیبورد فیزیکی استفاده کنید.

نکته: اگر اندروید باکس نت باکس داشته باشید، می‌توانید با مراجعه به آدرس تنظیمات> تنظیمات ترجیحی> صفحه کلید، به صفحه زیر دسترسی پیدا کنید. اینجا می‌توانید با فعال کردن قابلیت صفحه کلید فارسی، با وصل کردن کیبورد فیزیکی به نت باکس خود، با زبان فارسی هم تایپ کنید.

امکان فعال‌سازی کیبورد فارسی در تنظیمات نت باکس

2- کیبورد فارسی روی تلویزیون

همان‌طور که پیش از این هم گفتیم، به علت عدم پشتیبانی بیشتر سیستم عامل‌ها از زبان فارسی به صورت پیش‌فرض، حتی اگر کیبورد را با موفقیت به تلویزیون یا اندروید باکس خود متصل کنید، به کیبورد فارسی دسترسی نخواهید داشت و فقط می‌توانید روی آن با حروف انگلیسی تایپ کنید.

نت باکس برای حل این مشکل، در قلب انجین کیبورد اختصاصی خود، قابلیتی را اضافه کرده است که به محض اتصال یک کیبورد فیزیکی، آن را شناسایی می‌کند و در صورت عوض کردن زبان دستگاه، حروف را به صورت Real-Time به فارسی ترجمه می‌کند.

اتصال راحت کیبورد فیزیکی به نت باکس با استفاده از کیبورد اختصاصی نت باکس
در نت باکس، تایپ کردن آدرس یک سایت با کیبورد فیزیکی در کروم، راحت و آسان است.

با این قابلیت شما تجربه‌ای کامل و بدون لگ برای تایپ فارسی روی تلویزیون خود خواهید داشت و می‌توانید کارهای خود را به راحتی انجام دهید. 

نکته: این قابلیت تنها روی اندروید باکس‌های نت باکس که از کیبورد اختصاصی نت باکس استفاده می‌کنند در دسترس است. برای استفاده از این قابلیت روی تلویزیون می‌توانید با تهیه نت باکس، کیبورد خود را به راحتی و به زبان فارسی روی تلویزیون استفاده کنید.

اندروید باکس نت باکس مدل موبو ادیشن

اندروید باکس نت باکس مدل موبو ادیشن

بررسی محصول

تبدیل گوشی موبایل به کیبورد تلویزیون و اندروید باکس

اما قابلیت‌های نت باکس در استفاده از کیبورد، فقط به موارد بالا محدود نمی‌شود. بلکه با قابلیت کیبورد مجازی نت باکس، هر گوشی موبایلی می‌تواند به کیبورد تلویزیون تبدیل شود.

احتمالا خیلی‌ها دیگر از کیبوردهای فیزیکی استفاده نکند، زیرا امروزه خیلی‌ها به جای پی سی‌های قدیمی، از لپ‌تاپ برای انجام کارهای روزمره خود استفاده می‌کنند و دیگر داشتن یک کیبورد فیزیکی، چندان مرسوم نیست.

اما یک چیز وجود دارد که همه به صورت روزانه و در همه اوقات از آن استفاده می‌کنند، و آن هم چیزی نیست جز گوشی هوشمند.

و تایپ کردن روی گوشی کاری است که کل روز مشغول آن هستیم و به علت تکرار زیاد، برای خیلی‌ها عادی و آسان شده است.

با قابلیت ریموت مجازی نت باکس، شما می‌توانید هر جایی که نیاز به تایپ کردن روی تلویزیون و نت باکس وجود داشته باشد، این کار را مستقیما از گوشی خود و با استفاده از کیبورد آن انجام دهید. 

تایپ روی تلویزیون با استفاده از گوشی با نت باکس

راهنمای استفاده از گوشی برای تایپ روی تلویزیون و نت باکس

برای این کار، ابتدا نت باکس خود را روشن کنید. سپس روی گوشی خود، اپلیکیشن موبایل نت باکس را نصب کنید. برای این کار می‌توانید به بازار مراجعه کنید.

پس از اتصال گوشی به نت باکس، هر جایی که نیاز به تایپ‌کردن وجود داشته باشید، می‌توانید این کار را روی گوشی خود انجام دهید.

راهنمایی: برای آشنایی کامل با مراحل استفاده از موبایل برای تایپ روی نت باکس و اپلیکیشن موبایل نت باکس، روی لینک بزنید.

جمع‌بندی

در این مقاله با نحوه وصل کردن کیبورد فیزیکی به تلویزیون و اندروید باکس آشنا شدید و دیدید که به علت مشکلات پروتکل HID و تایپ فارسی روی این دستگاه‌ها، استفاده از آن راحت نیست. سپس با قابلیت‌هایی که نت باکس برای اتصال کیبورد فیزیکی به تلویزیون ایجاد کرده است اشاره کردیم و دیدیم که علاوه بر اتصال راحت و تایپ فارسی، با نت باکس می‌توانید حتی با گوشی خود هم روی تلویزیون تایپ کنید.

اگر سوالی در مورد نحوه نحوه اتصال کیبورد به تلویزیون دارید یا نکته‌ای وجود دارد که در مقاله به آن اشاره نکرده‌ایم، حتما در پایین و قسمت نظرات، به ما بگویید.

ثبت دیدگاه