اندروید باکس با قابلیت گیرنده دیجیتال | آیا اندرویدباکس رسیور دار یا تیونر دار داریم؟

اندروید باکس با قابلیت گیرنده دیجیتال

اندروید باکس با قابلیت گیرنده دیجیتال چه کاربردی دارد؟ می‌خواهیم یک بار برای همیشه این مسئله اندروید باکس با گیرنده دیجیتال یا رسیور و تیونر را برای شما حل کنیم. اولین مسئله اینکه تحت هیچ شرایطی اندروید باکس را با گیرنده‌های دیجیتال یا رسیورها یکی ندانید.

اندروید باکس یک دستگاه کوچک است که مانند یک مرکز محتوایی عمل می‌کند. مسئله‌ای که سبب محبوبیت اندروید باکس‌ها نزد کاربران تلویزیون شده قیمت مناسب و کارا بودن آن برای انواع تلویزون‌های قدیمی و جدید است. یعنی شما با یک کابل HDMI می‌توانید آن را به انواع تلویزیون‌ها وصل کنید.

اندروید باکس با قابلیت گیرنده دیجیتال
اندروید باکس با قابلیت گیرنده دیجیتال

از تلویزیون‌های LCD، CRT و LED SMART گرفته تا تلویزیون‌های OLED، QLED و … . البته در برخی تلویزیون‌های قدیمی به اتصال AV نیاز پیدا خواهید کرد که اندروید باکس نت باکس این امکان را برای شما فراهم کرده است.

پیشنهاد می‌کنم: برای اینکه از بحث اصلی دور نشویم حتما خودتان مقاله اندروید باکس چیست و کار با آن چگونه است را بخوانید

همانطور که گفتیم ست‌تاپ باکس یا گیرنده‌های تلویزیون متفاوت از اندروید باکس‌ها هستند. اما در بازار اندروید باکس با قابلیت گیرنده دیجیتال یا مبدل دیجیتال را نیز دارند.

طرز کار اندروید باکس به چه صورت است؟

اندروید باکس یک سخت افزار با سیستم عامل اندروید است که در صورت فعال شدن روی تلویزیون امکان بهره‌مندی از قابلیت‌های تلویزیون هوشمند را ایجاد می‌کند.

یعنی امکان تماشای فیلم و سریال، دسترسی به سرویس‌های استریم، وب‌گردی، نصب برنامه و اپلیکیشن روی تی وی و بازی‌های سبک را روی تلویزیون فراهم خواهد کرد. در کنار این برخی اندروید باکس‌ها سرویس‌های اختصاصی خود را دارند که تنها خریداران دستگاه به آن‌ها دسترسی خواهند داشت.

پیشنهاد می‌ کنم: با سرویس های اختصاصی اندروید باکس نت باکس آشنا هستید؟

اندروید باکس با قابلیت گیرنده دیجیتال یا ست تاپ باکس چیست؟

گیرنده‌های دیجیتال جایگزین گیرنده‌های آنالوگ و آنتن‌های قدیمی شده‌اند. گیرنده‌های دیجیتال در 4 دسته تلویزیون، موبایل، کامپیوتر و لپتاپ و گیرنده دیجیتال خودرو تقسیم‌بندی شده‌اند.

تلویزیون‌های جدید خودشان مجهز به گیرنده دیجیتال هستند و دیگر تلویزیون‌ها که تیونر دیجیتالی ندارند، باید از وسیله‌ای به نام ست تاپ باکس Set-Top Box (STB) که همان گیرنده دیجیتال تلویزیون است استفاده کرد.

انواع ست تاپ باکس یا گیرنده دیجیتال
انواع ست تاپ باکس یا گیرنده دیجیتال

نام مرسوم گیرنده دیجیتال در داخل کشور رسیور است. گیرنده دیجیتال نسبت به آنالوگ‌های قدیمی کیفیت بالاتری از تصویر را ارائه می‌دهد بعلاوه که نویز و موج روی تلویزیون نخواهید داشت. تلویزیون‌های قدیمی برای کیفیت آنتن به یک ست باکس تلویزیون نیاز دارند.

آیا اندروید باکس با قابلیت گیرنده دیجیتال خوب است؟

وقتی از اندروید باکس‌ها صحبت می‌کنیم دسترسی به محتواهای صوتی و ویدیویی از طریق اتصال به اینترنت مطرح است. شما اگر یک اندروید باکس بدون گیرنده دیجیتال (مثلا نت باکس) را تهیه کنید، به تمام کانال‌ها و شبکه‌های تلویزیون از طریق برنامه تلوبیون دسترسی دارید. تنها کافیست اپلیکیشن تلوبیون را انتخاب و آن را اجرا کنید.

از طرفی اندروید باکس با قابلیت گیرنده دیجیتال نیز در بازار موجود هستند. این اندروید باکس‌ها علاوه بر یک اسمارت باکس که گیرنده دیجیتال نیز می‌باشد و از کدک H.265 و تیونر داخلی DVB-T2 پشتیبانی می‌کنند.

اینکه اندروید باکس با گیرنده دیجیتال بهتر است یا نه به نوع نیاز مشتریان و کاربران تی وی برمی‌گردد. اگر هدف شما تماشای شبکه‌های تلویزیون روی تلویزیون است، به کمک اندروید باکس بدون گیرنده دیجیتال نیز کارتان راه می‌افتد. اما اگر اهداف دیگری دارید و یا می‌خواهید بدون مصرف اینترنت به کانال‌های تلویزیونی دسترسی داشته باشید، گیرنده دیجیتال به شما کمک خواهد کرد.

اندروید باکس رسیور دار
اندروید باکس رسیور دار

اندروید باکس رسیور دار چیست؟

در داخل ایران اندروید باکس با قابلیت گیرنده دیجیتال را تحت عنوان اندروید باکس با رسیور یا اندروید باکس رسیوردار نیز می‌شناسند. در واقع این دو مفهوم نیز یکی هستند. رسیور به معنای گیرنده است. وسیله‌ای که تمام شبکه‌های صدا و سیما را بدون محدودیت تصویر و صدا با کیفیت زیاد بر روی تلویزیون، رادیو و .. نشان می‌دهد. اندرویدباکس رسیور دار نیز همان اندروید باکس با قابلیت گیرنده‌ی دیجیتال است.

اندروید باکس هیبریدی چیست؟

اندروید باکس هیبریدی، اندروید باکس تیونر دار، اندروید باکس با قابلیت گیرنده دیجیتال همگی به یک معنا هستند. در اندروید باکس هیبریدی اطلاعاتی که توسط اینترفیس دریافت می‌شود به رشته‌های مولتی دیتا تبدیل می‌شود.

این اطلاعات دمودل و رمزگشایی می‌شود. بعد از اتمام پروسه رمزگشایی به سمت MPEG-4 یا همان کدگشای صدا و تصویر می‌رود. در نهایت تصویر به بلوک گرافیک رفته و صدا و تصویر در بلوک خروجی منتقل خواهند شد.

در یک جمله، اندروید باکس با قابلیت گیرنده دیجیتال یا قابلیت هیبریدی در اندروید باکس، قابلیتی است که سیگنال ارسالی از سیستم دیجیتال را به فرمت‌های قابل نمایش روی تلویزیون تبدیل می‌کند.

اندروید باکس تیونردار

منظور از اندروید باکس تیونردار همان اندروید باکس با قابلیت ست تاپ باکس است. تیونر در گیرنده دیجیتال مانند یک ورودی است که اطلاعات را از گیرنده گرفته و خروجی را به تلویزیون می‌دهد.

چگونه به اندروید باکس، گیرنده دیجیتال اضافه کنیم؟

این امکان که کاربر بتواند به اندروید باکس، گیرنده دیجیتال اضافه کند وجود ندارد. دستگاه اندروید باکس شما باید از همان اول مجهز به قابلیت گیرنده یا مبدل دیجیتال یا COMBO باشد. در غیر این صورت برای شما امکان ترکیب این دو تکنولوژی پیچیده با هم وجود ندارد. اما سوال همین جا مطرح می‌شود؟

چه زمانی بهتر است که اندروید باکس، گیرنده دیجیتال داشته باشد؟

آیا اندروید باکس باید گیرنده دیجیتال داشته باشد؟ قطعا هیچ ضرورت و مزیتی در رسیوردار بودن اندروید باکس وجود ندارد. چرا؟ چون اولا، در بازه 15 سال گذشته تلویزیون‌های عرضه شده به بازار خود دارای گیرنده دیجیتال هستند.

شما چرا به یک گیرنده دیجیتال باید نیاز داشته باشید و دردسرهای نصب آنتن را تحمل کنید؟ جز در موقعیت‌های خاص. از جمله اینکه تلویزیون شما خیلی قدیمی باشد و یا اینکه به شبکه‌ها و کانال‌های جدید نیاز داشته باشید که کیفیت تصویر بالایی ارائه می‌دهند و با گیرنده‌های دیجیتال تلویزیون دریافت و پردازش نمی‌شوند.

گیرنده دیجیتال برای تلویزیون های قدیمی
گیرنده دیجیتال برای تلویزیون های قدیمی

یعنی در حالتی که تلویزیون شما مشکلی ندارد و نیازی به گیرنده دیجیتال ندارید، یک اندروید باکس غیر هیبریدی یا بدون گیرنده دیجیتال بهترین گزینه است. چرا که خرید اندروید باکس هیبریدی یا رسیوردار حداقل 25 درصد هزینه بیشتر برای کاربر به دنبال خواهد داشت.

پس در درجه اول شما باید نوع نیاز خودتان به اندروید باکس با قابلیت گیرنده دیجیتال یا بدون آن را تعیین کنید.

سوالات متداول

-آیا اندروید باکس گیرنده دیجیتال دارد؟

برخی از اندروید باکس‌ها دارند و برخی دیگر خیر

-کدام اندروید باکس دارای رسیور است؟

رسیور دار بودن یا نبودن اندروید باکس را برند سازنده در توضیحات محصول ارائه می‌دهد.

-اندروید باکس با قابلیت گیرنده دیجیتال بهتر است یا بدون آن؟

تفاوتی ندارد، بستگی به نیاز شما دارد. اگر به گیرنده دیجیتال نیاز ندارید چرا هزینه بیشتر کنید و اگر هم نیاز دارید دلیل آن چیست؟

-آیا نت باکس گیرنده دیجیتال دارد؟

خیر، اندروید باکس نت باکس، قابلیت گیرنده دیجیتال ندارد.

ثبت دیدگاه