محمدرضا کبیری

زمان مطالعه: 2 دقیقه
زمان مطالعه: 2 دقیقه

مشکل لگ داشتن تصویر گوشی روی تلویزیون

قبل از اینکه توضیح بدهیم چرا در هنگام میرور کردن (کست کردن) تصویر گوشی موبایل روی تلویزیون (اندرویدباکس)، تصویر با لگ یا تاخیر نمایش داده می‌شود باید یک موضوع کلی‌تر را روشن کنیم:

برای مصرف کمتر حافظه و اینترنت، تمام محتواهای صوتی و تصویری انکد (Encode) می‌شوند. یعنی با الگوریتم‌های مختلف به نحوی فشرده می‌شوند که ضمن حفظ کیفیت، اندازه‌ی فایل‌ها کوچک شود. برای مثال یک تصویر فول اچ دی (Full HD)، دارای ۲ میلیون و ۷۳ هزار و ۶۰۰ پیکسل است. هر یک از این پیکسل‌ها حداقل ۳ بایت (برای رنگ‌های قرمز، سبز و آبی) دارند که یعنی در مجموع ۶ میلیون و ۲۲۰ هزار و ۸۰۰ بایت داده یا به عبارتی ۵.۹ مگابایت! حالا یک فیلم معمولی با سرعت ۳۰ فریم در ثانیه را در نظر بگیرید؛ یعنی هر ثانیه نزدیک به ۱۷۸ مگابایت داده باید منتقل شود! قاعدتا چنین سرعت انتقال داده‌ای روی اینترنت (حداقل در کشور ما) ممکن نیست. به همین دلیل از روش‌های بسیار پیشرفته‌ای برای کاهش حجم تصاویر و صداها استفاده می‌کنند. مثلا JPEG یک الگورتیم برای کاهش حجم تصویر و H.264 یک الگوریتم پویا برای کاهش حجم فیلم‌هاست (یا MP3 برای فایلهای صوتی). حالا وقتی تصویر، ویدیو یا صدا به دستگاه شما می‌رسد چون الگوریتم فشرده‌سازی آن در دستگاه شما تعریف شده، دقیقا برعکس فرآیند فشرده‌سازی انجام می‌شود و فایل‌ها برای نمایش (و یا پخش) روی رم قرار می‌گیرند.

حال فرآیند کست شدن فایل از گوشی موبایل به تلویزیون به این صورت است:

۱ – از آن‌ جایی که تلویزیون فقط نمایش‌دهنده است، فایل روی گوشی شما دیکد (Decode) می‌شود. یعنی از حالت فشرده خارج خواهد شد.

۲ – فایل از طریق وای‌فای (در شبکه داخلی مودم) به تلویزیون ارسال می‌شود. این یعنی برای یک تصویر فول اچ دی، فایلی به بزرگی ۵.۹ مگابایت و برای یک فیلم فول اچ دی با سرعت ۳۰ فریم در ثانیه (که سرعت زیادی هم نیست) ۱۷۸ مگابایت در ثانیه از پهنای باند مودم اشغال خواهد شد.

۳ – فایل روی تلویزیون شما نمایش داده می‌شود.

خب! مشکل لگ داشتن تصویر چطور پیش می‌آید؟!

اگر دستگاه‌های زیادی (بیشتر از ۲ دستگاه) به وای‌فای متصل باشند چنین پهنای باندی که از وای‌فای اشغال می‌شود باعث کاهش سرعت انتقال داده خواهد شد. گاهی اوقات ممکن است اصلا چنین سرعتی را مودم پشتیبانی نکند. بسیاری از مودم‌های خانگی، حداکثر پهنای باندی که ارائه می‌کنند ۱۰۰ مگابیت در ثانیه است (دقت کنید که ۱۰۰ مگابیت، و نه بایت… یعنی کمتر از ۱۲.۵ مگابایت در ثانیه) و قاعدتا برای پخش فیلم، لگ‌های بسیار زیادی می‌بینید. به ‌جز مسئله قبل، باید دقت داشت که وقتی گوش موبایل در حال ارسال تصاویری با این حجم است بار پردازشی زیادی هم روی پردازنده و هم روی چیپ وای‌فای قرار می‌گیرد که عمر مفید دستگاه را کاهش می‌دهد.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.