از کجا بفهمیم تلویزیون چند اینچ بخریم؟ راهنمای انتخاب بهترین سایز تلویزیون

مقدمه ای بر انتخاب بهترین سایز تلویزیون

بهترین سایز تلویزیون چند اینچ است؟ این سوال را نمی‌تواند با یک عدد جواب داد. اگر قصد خرید تلویزیون هوشمند جدید را دارید اما نمی‌دانید چه سایز تلویزیون برای فضای شما مناسب است، مسئله‌ای طبیعی است و به شما حق می‌دهیم. اینکه تلویزیون چند اینچ خوبه، بهترین سایز تلویزیون 4K چقدر است و پرفروش‌ترین سایز تلویزیون کدام است را به همراه کلی نکات مهم در مورد فاصله استاندارد از تلویزیون و انتخاب سایز مناسب تلویزیون برای نشیمن، بازی و اتاق خواب و اندازه تی وی مناسب برای اتصال به اندروید باکس را در ادامه به طور کامل به شما ارائه خواهیم داد. در یک مقاله خواندنی دیگر از مجله نت باکس با ما همراه باشید.

بهترین سایز تلویزیون
بهترین سایز تلویزیون

خرید تلویزیون جدید یک تجربه هیجان‌انگیز برای کل خانواده است. مخصوصا که الان به لطف گام‌های بلند و روبه‌جلویی که در زمینه وضوح تصویر، ارتقا مقیاس و نور پس‌زمینه صورت گرفته است، بیشتر از هر زمان دیگری می‌توانیم به تلویزیون خود نزدیک شویم بدون اینکه پیکسل‌های وحشتناک ما را آزار دهند.

در انتخاب بهترین تلویزیون هوشمند، برند خیلی مهم است. اما یادتان باشد جدا از برند، اندازه و ابعاد مناسب سایز تلویزیون متناسب با اتاق و فضایی که در آن قرار می‌گیرد نیز مهم است. خرید یک تلویزیون 75 اینچ برای یک اتاق کوچک از هر برند مشهوری چیزی نیست که شما از آن رضایت داشته باشید.

پیشنهاد می‌کنم: بهترین تلویزیون های هوشمند بازار 2023 را می‌ شناسی؟ خفن ترین های سامسونگ و سونی و …

راهنمای محاسبه بهترین سایز تلویزیون برای یک اتاق

قبل از اینکه تصمیم بگیرید آیا به دنبال تلویزیون LCD، تلویزیون OLED یا تلویزیون Ultra HD هستید اول باید تکلیف یک مسئله را مشخص کنید. آن هم این است که تلویزیون را کجا قراره نصب کنید. در انتخاب بهترین سایز تلویزیون تعیین فضای نصب خیلی مهم است. یعنی شما باید ابعاد اتاق یا فضا، ابعاد دیواری که تلویزیون روی آن قرار می‌گیرد را داشته باشید.

درگام بعدی و در هنگام خرید این ابعاد را با ابعاد تلویزیون و نه اندازه نمایشگر آن تطابق دهید. از این جهت که ابعاد دو تلویزیون با اندازه نمایشگر یکسان می‌تواند متفاوت باشد. در نهایت از فرمول‌هایی که در ادامه به شما خواهیم گفت استفاده کنید.

بهترین ابعاد تلویزیون چقدر است
بهترین ابعاد تلویزیون چقدر است

عرض پایه چقدر است؟

دومین مسئله مهم در مورد انتخاب بهترین سایز تلویزیون، پایه متصل به تلویزیون است. اگر قصد ندارید که تلویزیون خود را روی دیوار نصب کنید، این نقش مهمی در فضای اشغال شده روی میز کنسول یا تی وی روم شما دارد. بسیاری از تلویزیون‌های جدید دارای پایه در دورترین نقاط لبه هستند.

باید اطمینان حاصل کنید که جایی که برای نصب تلویزیون در نظر گرفته‌اید به اندازه کافی عریض باشد که بتوان پایه‌های تلویزیون را جا داد. شاید این مسئله برایتان اهمیت کمی داشته باشد، اتفاقا اینجا باید از خودتان سخت‌گیری نشان دهید. به یاد داشته باشید که این طراحی برای قرار گرفتن روی سطوح صاف است، پس به قرار دادن در گوشه یا آویزان کردن از گوشه‌ها اصلا فکر نکنید. کوچکترین جریان بادی می‌تواند همه چیز را زیر و رو کند.

اگر نمی‌توانید تلویزیون را روی دیوار نصب کنید و در عین حال مجذوب ایجاد یک سینمای خانگی شده‌اید، بهترین سایز تلویزیون را انتخاب کنید و آن را با یک پایه یونیورسال مخصوص تی وی به دیوار پیچ کنید. این کار نیاز به دانش فنی دارد و از بخش پشتیبانی برند راهنمایی دریافت کنید.

چقدر با تلویزیون فاصله داشته باشیم؟

در گام بعدی از انتخاب مناسب‌ترین و بهترین سایز تلویزیون به فکر فاصله‌نشستن خودتان از آن باشید. ماشین‌حساب‌های آنلاین امکان محاسبه فاصله تماشای تلویزیون را فراهم کرده‌اند که بهترین اندازه تلویزیون بر اساس فاصله مبل نشیمن شما را پیشنهاد خواهند داد. اگر نمی‌خواهید زحمت ماشین حساب آنلاین را بکشید، یک محاسبه ساده و تقریبی وجود دارد که می‌توانید خودتان انجام دهید.

  1. فاصله تلویزیون تا لبه مبل یا صندلی نشیمن خود را به اینچ محاسبه کنید (هر اینچ برابر با 2.54 سانتی‌متر است)
  2. عدد به‌دست آمده را در 0.84 ضرب کنید.
  3. نتیجه، بهترین سایز تلویزیون و مناسب‌ترین ابعاد را برای فضای شما نشان می‌دهد.

یعنی اگر فاصله مبل از تلویزیون روی دیوار 2 متر (78.74 اینچ) باشد. آن را اگر در 0.84 ضرب کنیم، عدد 66 بدست می‌آید که بهترین سایز تلویزیون برای این فاصله را نشان می‌دهد. یعنی شما با فرض داشتن فاصله دو متری از تلویزیون، می‌توانید مثلا یک تلویزیون 65 اینچ خریداری کنید.

البته این روش محدودیت‌های خاص خودش را دارد. فرض کنید فاصله شما از دیوار تی وی روم 5 متر باشد، آنگاه به تلویزیون 165 اینچ نیاز دارید!!

عموما بهترین سایز تلویزیون برای اتاق نشیمن یا پذیرایی 50 اینچ است. شما فاصله حداقل 120 سانتی‌متری از تلویزیون را مد نظر داشته باشید. فاصله‌ی حداقلی که باید رعایت کنید و در زمان نگاه کردن به تلویزیون مشکل خاصی نداشته باشید.

بهترین فاصله از تلویزیون
بهترین فاصله از تلویزیون

ساده ترین روش محاسبه سایز مناسب تلویزیون

یک روش معمول دیگر برای اندازه گیری بهترین سایز تلویزیون برای یک فضا وجود دارد. آن هم به این صورت است که فاصله بین محل نشستن و محل نصب پیشنهادی تلویزیون را اندازه بگیرید (این فاصله باید بر حسب اینچ باشد) سپس آن را تقسیم بر دو کنید. عدد بدست آمده مناسب‌ترین اندازه تلویزیون برای این فضا است.

  • مثلا، اگر کاناپه شما از دیوار 8 فوت فاصله دارد (هر فوت 30 سانتی متر است، پس 8 فوت یعنی 240 سانتی‌متر، و هر اینچ 2.54 سانتی‌متر است پس 240 سانتی‌متر یعنی 94.48 اینچ)، آن را تقسیم بر دو کنید، عدد 47.24 بدست می‌آید. این بدین معناست که یک تلویزیون 48 اینچ برای فضای شما مناسب است.

دیگر راه های محاسبه اندازه صفحه تلویزیون

در کنار دو راه بالا، چند روش و دستور‌العمل دیگر نیز برای انتخاب سایز ایده‌آل تلویزیون وجود دارد.

THX توصیه می‌کند که اندازه صفحه نمایش خود را بر عدد 0.835 تقسیم کنید تا حداکثر فاصله‌ای که می‌توانید به راحتی از آنجا تلویزیون ببینید را به دست بیاورید. یا برعکس آن می‌توانید فاصله کاناپه یا مبل تی وی روم را از دیوار و محل نصب تی وی اندازه بگیرید و سپس ضرب در 0.835 کنید.

اگر کاناپه شما 5 فوت از تلویزیون دور است (150 سانتی متر) بهترین سایز تلویزیون برای شما 50 اینچ است. اگر 7 فوت دور هستید (210 سانتی‌متر) بهترین اندازه تی وی 70 و 75 اینچ است.

سونی پیشنهاد دیگری برای تعیین مناسب‌ترین ابعاد تلویزیون به مشتریان خود دارد. اینکه شما 1.5 برابر اندازه عمودی تلویزیون را برای فاصله تماشا در نظر داشته باشید.

حالت دیگری نیز به توصیه تامز گاید – Tom’s Guide وجود دارد و آن هم در نظر گرفتن نسبت 1:1 است. یعنی اگر شما 190 سانتی‌متر (75 اینچ) از تلویزیون فاصله دارید، یک تلویزیون 75 اینچ تهیه کنید. این عدد بهترین سایز تلویزیون برای شما است.

برای همین در کنار این روش‌های انتخاب سایز تلویزیون باید کیفیت، عادات چشمی شما، سلیقه و سبک زندگی خودتان را نیز حتما مد نظر داشته باشید.

چند مدل اینچ و اندازه برای تلویزیون وجود دارد؟

امروزه تلویزیون‌ها در ابعاد و شکل‌های مختلف ساخته و به بازار عرضه می‌شوند. رایج‌ترین سری از میان بهترین سایز تلویزیون در بازار مربوط به تلویزیون‌های 32 اینچ، 43 اینج، 55 اینچ و 65 اینچ است. اگرچه در چند سال گذشته، بزرگی صفحه نمایش تلویزیون‌ها به 75 و 85 اینچ نیز رسیده است.

مناسب ترین اندازه تلویزیون برای خانه
مناسب ترین اندازه تلویزیون برای خانه

اندازه گیری در میدان دید

میدان دید به مجموعه فضایی که نمایشگر در مقایسه با ابعاد توجه دید شما اشغال می‌کند، دلالت می‌کند. بعنوان مثال در یک سالن تئاتر، میدان دید خیلی وسیع است چرا که چیز خاصی از دید شما پنهان نمی‌ماند. اما در سینمای خانگی این میدان دید بر اساس محل نشستن شما و بسته به ارتفاع تلویزیون، کوچکتر و بزرگ‌تر می‌شود.

تا به این لحظه دو مسئله مهم در مورد میدان دید و ارتباط آن با بهترین سایز تلویزیون مشخص شد که به ترتیب فاصله محل نشستن از تلویزیون و ارتفاع تلویزیون است.

به طور کلی متخصصان، میدان دید را در بازه 30 تا 36 درجه توصیه می‌کنند. این برای یک تلویزیون 50 اینچ به معنای نشستن در فاصله تقریبی 168 سانتی‌متری است. از میدان دید به طور معکوس در تعیین بهترین سایز و اندازه تلویزیون و محل نشستن می‌توان استفاده کرد.

نکته مهم) میدان دید را با زاویه دید اشتباه نگیرید. زاویه دید نشان می‌دهد که تماشای تلویزیون از کنار و بغل چقدر آسان است. زاویه دید به نوع پنل بستگی دارد.

بهترین اندازه تلویزیون برای بازی

بدانید و آگاه باشید که در زمان بازی عموما فاصله افراد با تلویزیون کمتر از دیگر مواقع است. اگر قرار است از تلویزیون خود به عنوان هاب بازی استفاده کنید نیازی به بزرگ بودن آن نیست. توصیه ما در بهترین سایز تلویزیون برای بازی باز هم 40 تا 55 اینچ است. اگر هم می‌دانید که در حین بازی خیلی به تلویزیون خود نزدیک هستید، این اعداد را کاهش دهید.

به یاد داشته باشید که محبوب‌ترین سایز مانیتور شخصی برای بازی حدود 24 تا 27 اینچ است. چرا که گیمرهای حرفه‌ای خیلی به رایانه شخصی خود و صفحه نمایش آن در حین بازی نزدیک هستند.

پیشنهاد می کنم: خیلی راه ها برای تماشای انیمیشن و کارتون جدید روی تلویزیون وجود دارد.

بهترین سایز تلویزیون در مقایسه با کیفیت تلویزیون

اگر می‌خواهید با بودجه کم، اندازه صفحه نمایش را به حداکثر برسانید، باید کیفیت تصویر را قربانی کنید. برای همین توصیه ما همواره بر ایجاد یک تعادل میان کیفیت تصویر و انتخاب بهترین سایز تلویزیون است.

مثلا اگر خواستید یک تلویزیون 65 اینچ فورکا از یک برند نه چندان مشهور به قیمت 500 دلار تهیه کنید، به جای آن یک مدل 55 اینچ کوچک‌تر از برندهای بزرگ با قیمت 550 دلار تهیه کنید. که احتمال خیلی زیاد صفحه نمایش بسیار بهتر با وضوح بالاتری نیز خواهید داشت. بعلاوه که 55 اینچ هنوز یک تلویزیون کوچک محسوب نمی‌شود.

بهترین سایز تلویزیون چند اینچ است
بهترین سایز تلویزیون چند اینچ است

نکته مهم دیگر نوع استفاده معمول شما از تلویزیون است. چه نوع محتوای ویدیویی را روی تلویزیون تماشا می‌کنید؟ اگر از علاقمندان و خبره‌های Blu-ray یا استریم‌های خانگی هستید، تلویزیون HD شما احتمالا بیشترین کیفیتی که بخواهید را بدون اعوجاج و بهم ریختگی به شما نمایش دهد. اگر اندازه تلویزیون شما 55 اینچ و حتی 80 اینچ است و به صفحه نمایش نزدیک هستید، باز کیفیت تصویر بالایی را شاهد خواهید بود.

روی دیگر سکه این است که شما طرفدار تماشای دی وی دی‌های قدیمی، VHS و فرمت‌های ویدیوی خانگی باشید، در این صورت ابعاد تلویزیون‌های بالا مناسب نیست و بهترین سایز تلویزیون برای این دسته از عزیزان، ابعاد کوچکتر است.

چرا اندازه و وضوح تلویزیون مهم است؟

در نهایت انتخاب بهترین سایز تلویزیون بستگی به مواردی دارد که در فروشگاه‌ها در دسترس شما است. رایج‌ترین ابعاد تلویزیون 42، 50، 55، 65 و 75 اینچ هستند (همه به صورت مورب اندازه‌گیری می‌شوند) البته اندازه‌هایی را نیز امکان دارد در بین این بازه پیدا کنید، اما تغییرات بخصوص در انتهای طیف کم است.

یک تلویزیون 4K دارای پیکسل‌های به اندازه یک چهارم پیکسل‌های یک تلویزیون 1080p است. بنابراین تا زمانی که خیلی به آن نزدیک نشوید، این پیکسل‌ها را مشاهده نخواهید کرد. خود این یعنی شما باید به یک تلویزیون 4k نزدیک‌تر باشید تا 1080p. در این حالت حتی پشم شما نیز خسته نخواهید شد. همین استدلال در مورد خرید تلویزیون 8K نیز صدق می‌کند. یعنی اگر کیفیت نمایشگر تلویزیون بالا شد، حتی اگر ابعاد بالاتری نیز داشته باشد، شما می‌توانید نزدیک‌تر به آن بنشینید. یا اگر اندازه دو تلویزیون با هم برابر است، فاصله شما با نمایشگر باکیفیت‌تر می‌تواند کمتر باشد.

جالب است، مگر نه؟

تلویزیون چند اینچ خوبه
تلویزیون چند اینچ خوبه

بهترین سایز تلویزیون برای اندروید باکس

اگر به تازگی اندروید باکس خریده‌ایدو  یا قصد خرید آن را دارید و ذهنتان مشغول تناسب اندازه اسکرین تی وی است به چند نکته مهم توجه داشته باشید. اول اینکه اندروید باکس یک سخت افزار قدرتمند برای بهره‌مندی از قابلیت‌های تلویزیون هوشمند است. همین یعنی شما نیازی به تعویض تلویزیون خود ندارید. 

اگر از تلویزیون فعلی خود رضایت دارید اندروید باکس محدودیتی برای اندازه و ابعاد نمایشگر تی وی ایجاد نمی‌کند. نکته مهم دیگر قابلیت‌های جدید و به روزرسانی شده اندروید باکس‌ها از جمله کیفیت تصویر 4K و 6K است. یعنی شما تا حد زیادی بر روی اسکرین‌های کوچک و بزرگ می‌توانید از اندروید باکس نهایت استفاده را کنید.

جمع بندی

لزوما بزرگ‌ترین به معنای بهترین نیست. شما در انتخاب بهترین سایز تلویزیون در همین مقاله متوجه شدید که گاهی یک تلویزیون 43 اینچ بسیارکاربردی‌تر و بهتر از تلویزیون 75 اینچ و مدل‌های بزرگ‌تر است. راه‌های محاسبه فاصله از تلویزیون، ابعاد مناسب تلویزیون اتاق و بازی را گفتیم.

در نهایت نیز به این نتیجه رسیدیم که در کنار فرمول‌های تعیین سایز تلویزیون توجه به کیفیت تصویر، عادات زندگی، نوع استفاده از تلویزیون و سلیقه شما نیز اهمیت دارد.

تجربه شما چیست؟ برایمان در بخش دیدگاه‌ها بنویسید.

سوالات متداول

-بهترین اندازه تلویزیون برای اتاق 18 متری چقدر است؟

بهترین اندازه را بسته به محل نصب و فاصله قرارگیری کاناپه از تلویزیون با فرمول‌های بالا محاسبه کنید.

-رایج ترین سایز تلویزیون در بازار چند اینچ است؟

ابعاد 43، 50 و 55 اینچ

-تلویزیون 50 اینچ بهتر است یا 55 اینچ؟

بستگی به محل نصب و بودجه و ابعاد فضایی شما دارد.

-منظور از تلویزیون 55 اینچ چیست؟

یعنی قطر نمایشگر این تلویزیون (خط مورب) 55 اینچ مساوی با 139.7 سانتی‌متر است.

-ارتفاع نصب تلویزیون در اتاق خواب چقدر باید باشد؟

بهتر است که 50 سانتی متر از لبه تخت بالاتر باشد.

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران

جابر

17 شهریور 1402

سلام ضمن تشکر. این همه فرمول و اینچ و فوت استفاده از متن را پیچیده و غیر قابل استفاده کرده است . یک نمودار یاجدول ساده کربردی کارایی بسیار بیشتری دارد

pedram

ممنون از ثبت نظرتون. حتما مدنظر قرار میدیم و موارد رو خلاصه تر و ساده تر بازنویسی می کنیم.