نماوا روی تلویزیون هوشمند و غیرهوشمند – آموزش نصب و فعالسازی

در این مقاله می‌خواهیم با نماوا روی تلویزیون آشنا شویم و با هم ببینیم که نماوا چیست و چگونه می‌توان در تلویزیون‌های هوشمند و معمولی آن را تماشا کرد.

برخی از سوالاتی که در این مقاله به آن‌ها پاسخ خواهیم داد:

  • نماوا چیست؟
  • آیا برای دیدن نماوا حتما به تلویزیون هوشمند نیاز داریم؟
  • چگونه می‌توان اشتراک نماوا را خرید؟
  • و …

نماوا چیست؟

نماوا یک سرویس اشتراکی استریم محتوای ویدیویی است که به آن‌ها اصطلاحا سرویس نمایش درخواستی (VOD) گفته می‌شود. از نمونه‌های دیگر این سرویس‌ها در ایران می‌توان به فیلیمو اشاره کرد.

نماوا در اوایل سال 93 توسط شرکت شاتل با نام ابتدایی مووی‌لند تاسیس شد. این سرویس در ابتدا بخشی از سرویس شاتل‌لند بود و در سال 95 به نام امروزی خود یعنی نماوا تغییر نام داد.

روی چه دستگاه‌هایی می‌توان نماوا را تماشا کرد؟

برای تماشای نماوا و محتوای آن به یک صفحه‌ی نمایش نیاز خواهید داشت. این روزها در چندین جا می‌توانیم به صفحه نمایش دسترسی داشته باشیم که عبارتند از: موبایل، تبلت، لپتاپ و تلویزیون.

نماوا برای استفاده از تمام این دستگاه‌ها اپلیکیشن مخصوص آن‌ها را ساخته است که می‌توانید از این صفحه به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

از آن‌جایی که در این مقاله تمرکز ما بر روی تلویزیون است در ادامه مقاله به تفصیل به نماوا بر روی تلویزیون خواهیم پرداخت.

نماوا روی تلویزیون

بهترین تجربه‌ی تماشای فیلم و سریال در نماوا بدون شک بر روی تلویزیون و صفحه‌ی بزرگ آن خواهد بود. از این رو ترجیح ما هم برای تماشای این محتوا روی تلویزیون است.

اما برای استفاده از نماوا روی تلویزیون نیاز به دو چیز خواهید داشت:

1- اتصال به اینترنت: برای تماشای نماوا تلویزیون حتما باید به اینترنت وصل شود. در غیر اینصورت نمی‌توانید از نماوا استفاده کنید.

2- داشتن قابلیت نصب اپلیکیشن نماوا: اگر تلویزیون شما قابلیت نصب اپلیکیشن نماوا را نداشته باشد، شاید بتوانید با اتصال به اینترنت و با استفاده از نسخه‌ی وب نماوا از این صفحه به نماوا دسترسی داشته باشید، ولی بهترین تجربه استفاده از نماوا بدون شک هنگام استفاده از اپلیکیشن آن خواهد بود.

از بین این دو شرط، مورد اول الزامی است ولی مورد دوم نه. حال شاید این سوال برای شما پیش بیاید که اگر تلویزیون شما امکان اتصال به اینترنت را نداشته باشد آیا امکان استفاده از نماوا را نخواهید داشت؟

پاسخ این سوال این است که چرا می‌شود استفاده کرد ولی به دستگاهی به نام اندروید باکس نیاز خواهید داشت. در ادامه مقاله بیشتر با نحوه استفاده از نماوا روی اندروید باکس آشنا خواهیم شد.

برای آشنایی بیشتر بخوانید: اندروید باکس چیست؟

نماوا روی تلویزیون‌های هوشمند

برای استفاده از نماوا روی تلویزیون‌ها هوشمند کافی است در صورتی که تلویزیون شما از آن پشتیبانی کند اپلیکیشن نماوا را روی آن نصب کنید و از آن استفاده کنید.

شما در این صفحه می‌توانید لیست تلویزیون‌هایی که اپلیکیشن نماوا با آنها سازگار نیست را ببینید.

صفحه اصلی اپلیکیشن نماوا

نکته: حتی اگر تلویزیون شما در لیست بالا باشد و از اپلیکیشن نماوا پشتیبانی نکند باز هم جای نگرانی نیست و نیازی به عوض کردن تلویزیون خود ندارید. تنها کافی است با هزینه‌ای بسیار پایین‌تر یک اندروید باکس تهیه کنید و تمام امکانات اندروید تی وی را به تلویزیون خود اضافه کنید.

نماوا روی تلویزیون‌های غیرهوشمند

در صورتی که تلویزیون شما هوشمند نباشد و بخواهید روی آن محتواهای نماوا را تماشا کنید، دو راه پیش روی خود خواهید داشت:

1- خرید تلویزیون هوشمند: 

راه اول شما این است که یک تلویزیون هوشمند جدید با امکانات بیشتر بخرید. این راه نسبت به روش دوم خرج بیشتری برایتان خواهد داشت.

2- خرید یک اندروید باکس:

راه دوم شما این است که به جای تعویض تلویزیون با قیمتی کمتر از دو میلیون تومان با خرید اندروید باکس در هزینه صرفه‌جویی کنید و آن را به تلویزیون خود متصل کنید. با این روش دیگر لازم نیست تلویزیون خود را عوض کنید و روی همان تلویزیون می‌توانید از امکانات تلویزیون‌های هوشمند بهره‌مند شوید.

اندروید باکس یک دستگاه پخش‌کننده خانگی است که به تلویزیون متصل می‌شود و تمام امکانات اندروید تی وی را به آن اضافه می‌کند و آن را به اصطلاح «هوشمند» می‌کند.

از بین این راه‌حل‌ها پیشنهاد ما گزینه‌ی دوم است. چون با هزینه‌ای بسیار کمتر تمام امکانات روش اول را به شما ارائه می‌دهد. با یک اندروید باکس می‌توانید در همان تلویزیون همیشگی خانه‌تان دنیاهای جدیدی را کشف کنید.

نحوه نصب نماوا روی تلویزیون‌های هوشمند و اندروید باکس‌ها

برای نصب نماوا روی تلویزیون و اندروید باکس و استفاده از آن چندین روش وجود دارد. هم تلویزیون‌های هوشمند و هم اندروید باکس‌ها امکان وصل شدن به اینترنت را دارند و به چند روش می‌توان از نماوا روی آنها استفاده کرد که عبارتند از:

1- استفاده از نماوا روی مرورگر:

در این روش باید با استفاده از یک مرورگر روی تلویزیون و یا اندروید باکس به آدرس tv.namava.ir بروید. حال در این صفحه مانند صفحه‌ی زیر باید روی دکمه ورود/ثبت‌نام کلیک کنید.

ورود به حساب در نسخه‌ی وب نماوا

حال در صفحه‌ای که مانند عکس زیر باز می‌شود چند کار می‌توانید انجام دهید. اگر قبلا در نماوا ثبت نام کرده‌اید، یا می‌توانید کد را با گوشی اسکن کنید و ادامه کار را از گوشی انجام دهید. یا می‌توانید مستقیما شماره تلفن همراه یا ایمیل حساب ثبت‌شده خود را با رمز عبور حساب کاربری خود ثبت کنید و وارد حسابتان شوید.

نسخه‌ی وب نماوا

 

2- استفاده از اپلیکیشن نماوا:

برای نصب اپلیکیشن نماوا روی تلویزیون هوشمند یا اندروید باکس یا می‌توانید از طریق یک مرورگر مستقیما به این صفحه مراجعه کنید و نسخه‌ی مناسب را دانلود و نصب کنید.

و یا می‌توانید با مراجعه به استورهایی مانند پلی استور، بازار و نت استور و جستجوی اپلیکیشن نماوا آن را دانلود و نصب کنید.

دانلود نماوا از استورهای اندرویدی

نحوه ورود و ثبت‌نام حساب کاربری نماوا در تلویزیون هوشمند و اندروید باکس

برای استفاده از نماوا روی تلویزیون باید حتما حساب کاربری داشته باشید و اشتراک نماوا را خریده باشید. 

برای این کار می‌توانید از قبل و از طریق موبایل یا لپتاپ در نماوا ثبت‌نام کنید و یا می‌توانید مستقیما از روی تلویزیون این کار را انجام دهید.

1- حال برای استفاده از نماوا از منوی برنامه‌ها روی اپلیکیشن نماوا بزنید و آن را باز کنید.

باز کردن اپلیکیشن نماوا روی تلویزیون

2- در صفحه‌ی اصلی و در سمت راست صفحه، آخرین گزینه یعنی ورود به حساب را انتخاب کنید.

ورود و یا ثبت نام در اپلیکیشن نماوا

3- اگر از قبل روی نماوا حساب کاربری دارید می‌توانید با گزینه «ورود» به حساب کاربری خود وارد شوید. در صورتی که حساب کاربری ندارید می‌توانید با انتخاب «ثبت نام» یک حساب کاربری جدید برای خود بسازید.

ورود یا ثبت نام در حساب

ساختن حساب کاربری در نماوا در تلویزیون

1- برای ساختن حساب کاربری در نماوا با انتخاب گزینه ثبت نام به این صفحه هدایت خواهید شد. در اینجا ثبت نام از طریق شماره تلفن همراه را انتخاب کنید.

ثبت نام در اپلیکیشن نماوا روی تلویزیون

2- در این صفحه شماره تلفن خود را وارد کنید.

واردن کردن شماره تلفن همراه در اپلیکیشن نماوا

3- حال کدی که به تلفن همراه شما پیامک شده است را وارد کنید.

وارد کردن کد در اپلکیشن نماوا

4- در این قسمت نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید.

وارد کردن نام و نام خانوادگی در نماوا

5- در این قسمت هم یک رمز عبور برای حساب خود وارد کنید.

ورود رمز عبور در اپلیکیشن نماوا

6- در این قسمت هم پروفایل خود را بسته به این که می‌خواهید از نوع بزرگسال یا کودک باشد انتخاب کنید.

انتخاب پروفایل در نماوا

نکته: از آنجایی که این فرآیند در تلویزیون و با استفاده از ریموت کنترل کمی سخت است و وقت زیادی از شما می‌گیرد، توصیه‌ی ما این است که حساب کاربری خود را در لپتاپ یا گوشی ایجاد کنید و سپس در تلویزیون وارد حساب خود شوید.

ورود به حساب کاربری نماوا در تلویزیون

یرای وارد شدن به حساب کاربری خود در نماوا روی تلویزیون باید گزینه ورود را انتخاب کنید. 

سپس روش ورود به حساب خود را انتخاب کنید و در ادامه اطلاعات لازم را وارد کنید.

ورود به حساب به شماره همراه

 

نکته: برای خرید اشتراک نماوا، نمی‌توانید مستقیما از روی تلویزیون اقدام کنید. برای این کار از بخش حساب من و قسمت خرید اشتراک می‌توانید با اسکن کد از طریق گوشی همراه اشتراک بخرید و آن را روی حساب خود فعال کنید.

خرید اشتراک در اپلیکیشن نماوا روی تلویزیون

جمع بندی مقاله

در این مقاله با نماوا آشنا شدیم. دیدیم که نماوا یک سرویس VOD ایرانی است که برای استفاده از آن می‌توان از روش‌های مختلفی اقدام کرد اما بهترین روش استفاده از نماوا روی تلویزیون است. اگر تلویزیون شما هوشمند نیست برای استفاده از نماوا می‌توانید با خرید اندروید باکس تلویزیون خود را هوشمند کنید و به راحتی از نماوا استفاده کنید.

سوالات متداول در مورد نماوا

مصرف اینترنت روی نماوا چقدر است؟

اگر سرویس‌دهنده‌ی اینترنت شما شاتل باشد، مصرف اینترنت شما بر روی نماوا رایگان خواهد بود. ولی اگر اینترنت شما از دیگر سرویس‌دهندگان اینترنت باشد مصرف اینترنت شما هنگام تماشای محتوا روی نماوا به شرح زیر خواهد بود:
– 600 مگابایت در ساعت برای تماشای محتوا در کمترین کیفیت ممکن
– 840 مگابایت در ساعت برای تماشای محتوا با کیفیت 480p
– 1050 مگابایت در ساعت برای تماشای محتوا با کیفیت HD یا 720p
– 1500 مگابایت در ساعت برای تماشای محتوا با کیفیت Full HD یا 1080p

آیا می‌توان از نماوا دانلود کرد؟

بله. برای دانلود از نماوا می‌توانید از اپلیکیشن‌های اندروید، ios و یا ویندوز استفاده کنید.

آیا نماوا روی نت باکس رایگان است؟

خیر نماوا روی نت باکس رایگان نیست. برای استفاده از نماوا روی نت باکس باید اشتراک آن را از طریق اپلیکیشن نماوا بخرید.

آیا می‌توان نماوا را روی نت باکس نصب کرد؟

بله. برای نصب اپلیکیشن نماوا روی نت باکس می‌توانید از طریق نت استور آن را نصب کنید.

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران

2 مرداد 1402

نماوا را روی نت باکس رایگان کنید

NahidRouzmeh

با سلام محتوای ایرانی مثل نماوا و فیلم نت و ....به دلیل رعایت حق کپی رایت این امکان وجود ندارد که به طور رایگان در نت باکس قابل تماشا باشند.

ترانه

21 خرداد 1402

عالی