چگونه یک متن را از گوشی روی اندروید باکس و تلویزیون هوشمند کپی کنیم؟

یکی از مشکلاتی که ممکن است هنگام استفاده از اندروید باکس یا تلویزیون هوشمند بوجود بیاید، نبود امکان انتقال متن از موبایل به تلویزیون است. مشکل اینجاست که با وجود داشتن سیستم عامل‌های تقریبا یکسان، روشی برای کپی و پیست کردن متن بین گوشی اندرویدی و تلویزیون هوشمند یا اندروید باکس وجود ندارد.

ما در این مقاله می‌خواهیم با استفاده از یک اپلیکیشن روشی را به شما معرفی کنیم که به وسیله آن می‌توانید هر متنی را که خواستید روی موبایل خود بنویسید و همزمان از طریق اندروید باکس و روی تلویزیون خود به آن دسترسی داشته باشید. پس با ما همراه باشید.

چرا به روشی برای کپی و پیست کردن متن میان گوشی و تلویزیون نیاز داریم؟

فرض کنید می‌خواهید لینک دانلود فیلم یا لینک یک سرور را از گوشی به تلویزیون هوشمندتان انتقال دهید و از لینک روی تلویزیون هم استفاده کنید.

مشکل اینجاست که تایپ کردن روی اندروید باکس و تلویزیون هوشمند به خاطر استفاده از ریموت کنترل به خودی خود سخت است. گرچه داشتن قابلیت ایرماوس در بعضی از دستگاه‌ها و کنترل‌ها کار را کمی راحت‌تر می‌کند، ولی به طور کامل مشکل را حل نمی‌کند.

تایپ کردن و استفاده از مرورگر روی تلویزیون هوشمند
حتی تایپ کردن و واردکردن آدرس سایت در مرورگر هم روی تلویزیون هوشمند سخت است.

از طرف دیگر قابلیت کلیپ‌بورد مشترک بین گوشی و اندروید باکس هم روی سیستم عامل پیاده‌سازی نشده است، به همین خاطر مجبوریم یا به کلی بی‌خیال این مشکل شویم و یا آن را با روش دیگر حل کنیم و دور بزنیم.

در این مقاله می‌توانید با اندروید باکس و کارایی‌های آن آشنا شوید.

راه حلی فعلی ما برای این مشکل استفاده همزمان از اپلیکیشن Google Docs در تلویزیون هوشمند و گوشی است.

اما Google Docs چیست و دقیقا چه کاری انجام می‌دهد؟

Google Docs چه کاربردی دارد؟

ابزار Google Docs قسمتی از راهکار گوگل است برای انجام تمام کارهای اداری مثل نوشتن و مرتب‌سازی اطلاعات و داده‌ها در یک قالب آنلاین به گونه‌ای که افراد بتوانند همزمان روی آن کار کنند و همکاری داشته باشند.

ابزار گوگل داکز برای کپی و پیست روی تلویزیون
ابزار گوگل داکز را می‌توان وردِ آنلاین ولی کمی بهتر(!) نامید.

برای درک بهتر آن کافی است نرم‌افزار Word مایکروسافت روی ویندوز را به یاد بیاورید. همان‌طور که می‌دانید نرم‌افزار Word هم قسمتی از مجموعه نرم‌افزارهای Office مایکروسافت است. Google Docs‌ را می‌توان متناظر Word‌ در دنیای اینترنت به شمار آورد که گوگل ساخته است.

تفاوت اصلی آن با Word‌ در این است که برخلاف Word‌ که در آن یک فایل در یک لحظه تنها در دسترس یک نفر است، در Google Docs‌ چندین نفر می‌توانند همزمان روی یک فایل کار کنند.

استفاده از ابزار Google Docs برای نوشتن مقاله
حتی این مقاله هم ابتدا روی گوگل داکز نوشته شده.

اما این قابلیت همکاری و آنلاین بودن Google Docs در یک جای دیگر هم می‌تواند به دردبخور باشد و آن جایی است که می‌توانید همزمان روی مرورگر لپتاپ یک فایل را باز کنید و متنی را آن‌جا بنویسید، سپس روی موبایل خود اپلیکیشن Google Docs را باز کنید و همزمان به آن فایل و محتوا و متن‌های آن دسترسی داشته باشید.

از این نگاه ابزار Google Docs می‌تواند همچون یک کلیپ بورد بین پلتفرمی عمل کند و در راه رسیدن ما به هدفمان یعنی کپی و پیست از گوشی روی تلویزیون و اندروید باکس کمک کند.

نحوه استفاده از Google Docs برای کپی و پیست کردن از گوشی روی تلویزیون و اندروید باکس

قدم اول: ابتدا باید اپلیکیشن Google Docs‌ را روی تلویزیون هوشمند یا اندروید باکس خود نصب کنید.

نکته 1: دقت داشته باشید که Google Docs اپلیکیشن مخصوص اندروید تی وی ندارد و برای نصب آن باید از نسخه apk‌ موبایل استفاده کنید. 

البته اگر از اندروید باکس نت باکس استفاده می‌کنید، به راحتی می‌توانید به نت استور مراجعه کنید و از ردیف دوم این اپلیکیشن را دانلود کنید.

نصب اپلیکیشن گوگل داکز روی اندروید باکس نت باکس به وسیله نت استور
دانلود و نصب اپلیکیشن روی نت باکس به همین راحتی است

نکته 2: از آنجایی که اپلیکیشن Google Docs برای موبایل طراحی شده است، برای استفاده از آن باید تلویزیون هوشمند و اندروید باکس شما قابلیت ایرماوس داشته باشند.

در حال حاضر نت باکس شاین از قابلیت ایرماوس ریموت کنترل پشتیبانی می‌کند.

قدم دوم: در دومین گام باید وارد حساب گوگل خودتان شوید. برای این کار هم دو راه وجود دارد. یا می‌توانید از قسمت تنظیمات پروفایل وارد بخش گوگل و سایر حساب‌ها شوید و از آنجا به حساب گوگل لاگین کنید.

البته که می‌توانید به جای اینکار از داخل اپلیکیشن Google Docs لاگین کنید.

قدم سوم: در این قدم ابتدا باید روی گوشی یا روی ورژن مرورگر خود یک داک جدید باز کنید و متنی را که مدنظر دارید بنویسید.

نوشتن متن در نسخه‌ی دسکتاپ گوگل داکز
متن مدنظرمان را روی دسکتاپ یا موبایل می‌نویسیم

سپس اپلیکیشن را روی اندروید باکس خود باز کنید و همان داک را باز کنید.

اینجاست که نیاز دارید از قابلیت ایرماوس کنترل استفاده کنید. کافی است روی متنی که مدنظر دارید دو یا سه بار کلیک کنید تا انتخاب شود. حال گزینه‌های کپی متن روی آن ظاهر خواهند شد.

انتخاب و کپی کردن متن در گوگل داکز روی اندروید باکس
بعد از انتخاب متن، گزینه کپی را بزنید تا متن کپی شود

در صورتی که این گزینه‌ها را مشاهده نکردید، کافی است در حالی که متن را انتخاب کرده‌اید، یکی از گزینه‌های بالای داک را انتخاب کنید و دوباره به متن بازگردید.

حال روی کپی کلیک کنید تا متن در کلیپ‌بورد دستگاه ذخیره شود. سپس هر جا که نیاز است دوباره دکمه وسط کنترل را نگه دارید و جای‌گذاری را بزنید تا متن پیست شود. مثلا می‌توانید یک لینک را در یک مرورگر یا اپلیکیشن وارد کنید.

به این ترتیب و با این روش ساده می‌توانید هر متنی را مستقیما از گوشی یا لپتاپ‌تان روی تلویزیون کپی و پیست کنید. تنها پیش‌نیاز این کار هم نصب اپلیکیشن گوگل داکز روی اندروید باکس یا تلویزیونتان است.

با اندروید باکس‌های نت باکس می‌توانید با هزینه کم و به راحتی هر تلویزیونی را هوشمند کنید و به آسانی به اپلیکیشن‌های اندروید تی وی دسترسی پیدا کنید.

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران

ابوذر توسائی

29 مهر 1402

خوب