بهترین اپلیکیشن های مدیریت فایل برای اندروید باکس و تلویزیون

یک فضای ذخیره‌سازی همیشه به رسیدگی و تمیز کردن نیاز دارد، حالا چه این فضا کُمُدی در گوشه اتاق باشد، چه انباری کوچک تهِ پارکینگ و چه حافظه دستگاه‌های الکترونیکی. در این مقاله می‌خواهیم چندتا از بهترین ابزارهای رسیدگی به حافظه اندروید باکس‌ها و تلویزیون‌ها یعنی اپلیکیشن های مدیریت فایل را به شما معرفی و به صورت کامل بررسی کنیم.

استفاده از اپلیکیشن های مدیریت فایل روی اندروید باکس و تلویزیون، چه ضرورتی دارد؟

همه ما به استفاده از اپلیکیشن های مدیریت فایل روی گوشی‌ها عادت کرده‌ایم. معمولا تعداد فایل‌ها و عکس‌ها و فیلم‌هایی که روی گوشی داریم بیش از آن است که بتوانیم به خاطر بسپاریم، به همین خاطر این اپلیکیشن‌ها کمک می‌کنند که در صورت پرشدن حافظه، زود آن را از بعضی چرت و پرت‌ها خالی کنیم.

اما به علت محیط کاربری متفاوتی که در اندروید باکس و تلویزیون‌های هوشمند با آن طرفیم، خیلی‌ها حتی به ذهنشان هم نمی‌رسد که در این دستگاه‌ها هم می‌توان از این اپلیکیشن‌ها استفاده کرد و اتفاقا خیلی هم بدردبخور هستند. 

اپلیکیشن های مدیریت فایل روی اندروید باکس و تلویزیون کاربردهای زیادی می‌توانند داشته باشند که برخی از آن‌ها عبارتند از:

  • اندروید باکس‌ها و تلویزیون‌های هوشمند معمولا ظرفیت حافظه بسیار کمتری (32 گیگ در مقابل 256 گیگ!) نسبت به گوشی‌های هوشمند دارند. به همین خاطر ممکن است حافظه آن‌ها زود پر شود و بهتر است حواسمان را به مدیریت آن جمع کنیم.
  • یکی از کاربردهای اصلی اندروید باکس‌ها و تلویزیون‌ها، تماشای محتواهای مختلف روی آن‌ها با وصل کردن حافظه‌های جانبی است. اما برای دسترسی به این فایل‌ها، به یک ابزار مناسب نیاز داریم. و این ابزار چیزی نیست جز یک اپلیکیشن مدیریت فایل خوب.
  • سازندگان سیستم عامل‌های گوشی‌ها، معمولا راه‌حلی برای ابزار مدیریت فایل روی محصولاتشان می‌گذارند، اما این اتفاق خیلی روی اندروید باکس و تلویزیون هوشمند نمی‌افتد. به همین خاطر بهتر است با بهترین اپلیکیشن‌های مدیریت فایل3rd-party که برای آن‌ها وجود دارد آشنا شوید تا کارتان لنگ نماند.

بهترین اپلیکیشن های مدیریت فایل برای اندروید باکس و تلویزیون

این شما و این هم لیست بهترین اپلیکیشن های مدیریت فایل برای سیستم عامل تلویزیون و اندروید تی وی. البته هدف ما فقط معرفی آن‌ها نیست و سعی می‌کنیم نقاط قوت و ضعف آن‌ها را هم به شما بگوییم.

اپلیکیشن File Manager Plus

اولین اپلیکیشنی که می‌خواهیم به شما معرفی کنیم، یکی از بهترین و سرراست‌ترین اپلیکیشن‌هایی است که برای مدیریت فایل‌هایتان روی اندروید باکس و تلویزیون می‌توانید پیدا کنید.

اپلیکیشن File Manager Plus، تقریبا تمام کارهایی که از یک ابزار مدیریت فایل می‌خواهید را برای شما فراهم می‌کند. با این اپلیکیشن می‌توانید وضعیت حافظه داخلی خود را مدیریت کنید، تمام برنامه‌های نصب‌شده خود را یکجا ببینید، به فولدرهای مختلف روی حافظه داخلی یا خارجی خود دسترسی پیدا کنید و تغییرات لازم را هم در آن‌ها اعمال کنید.

اگر می‌خواهید فایلی را حذف، کپی یا جایگزین کنید به راحتی می‌توانید با ریموت کنترل خود این کار را کنید. همچنین این اپلیکیشن پلیر داخلی ساده‌ای برای پخش فیلم و موسیقی هم دارد که می‌توانید فیلم‌‌ها و آهنگ‌هایی که روی حافظه جانبی دارید را مستقیما با آن پخش کنید.

این اپلیکیشن رابط کاربری ساده‌ای دارد و استفاده از آن روی تلویزیون بسیار ساده و راحت است و همه می‌توانند از آن استفاده کنند.

بهترین اپلیکیشن‌های مدیریت فایل تلویزیون - اپلیکیشن File Manager Plus

اپلیکیشن TV File Commander

این اپلیکیشن امکانات عمومی اپلیکیشن های مدیریت فایل را روی تلویزیون و اندروید باکس در اختیار شما قرار می‌دهد تا تمام گوشه‌های حافظه داخلی و جانبی شما تحت تسلط شما باشد. 

برای دسترسی به برخی از ویژگی‌های این اپلیکیشن مانند پلیر داخلی موسیقی و فیلم باید اکانت گوگل خود را به آن وصل کنید که البته کار سختی هم نیست.

علاوه بر این، با اپلیکیشن TV File Commander می‌توانید به فولدرهای مختلف دستگاه دسترسی داشته باشید و فایل‌هایی مدنظرتان را مرتب کنید. 

این اپلیکیشن رابط کاربری کمی مفصل‌تر و پرجزییات‌تری دارد و احتمالا کار با آن برای کسانی که به UI متنوع و پررنگ عادت دارند راحت‌تر باشد.

اپلیکیشن TV File Commander

اپلیکیشن FX File Explorer

این اپلیکیشن، بدون شک یکی از بهترین اپلیکیشن های مدیریت فایل روی تلویزیون است. با اپلیکیشن FX File Explorer می‌توانید تمام ویژگی‌های مثبت را یک جا داشته باشید.

علاوه بر این که استفاده از امکانات مختلف آن نیاز به خرید اشتراک یا حتی sign in ندارد، رابط کاربری بسیار خوبی هم دارد که استفاده از آن را به تجربه‌ای بسیار لذت‌بخش تبدیل می‌کند.

با این اپلیکیشن، هم دسترسی کامل به تمام فولدرهایتان چه روی حافظه داخلی و چه روی حافظه‌های جانبی خواهید داشت، می‌توانید به فهرست کامل اپلیکیشن‌های روی دستگاه چه برنامه‌های سیستمی و چه برنامه‌هایی که خودتان نصب کرده‌اید داشته باشید و با پلیر داخلی خوبی که دارد انواع فایل‌های صوتی و تصویری را مستقیما پخش کنید.

اپلیکیشن FX File Explorer

اپلیکیشن CX File Explorer

چهارمین اپلیکیشن این لیست، برای کسانی است که دوست دارند کارهایشان را ساده و در محیطی بدون زرق و برق‌های معمول انجام دهند.

اپلیکیشن CX File Explorer شباهت بسیاری هم از لحاظ کاربرد و هم از لحاظ رابط کاربری به اپلیکیشن File Manager Plus دارد و به راحتی می‌توان این دو را با یکدیگر جانشین کرد. در نهایت بستگی به خودتان دارد که کدام را ترجیح دهید.

با این اپلیکیشن می‌توانید به تمام فولدهای خود دسترس داشته باشید، فیلم‌ها و آهنگ‌های خودتان را پلیر داخلی برنامه پخش کنید و تنظیمات مدنظرتان را در حافظه دستگاه اعمال کنید.

اپلیکیشن CX File Explorer

اپلیکیشن File Manager

این اپلیکیشن توسط شرکت نت باکس به صورت اختصاصی برای اندروید باکس‌های نت باکس ساخته شده است. گرچه این اپلیکیشن رابط کاربری ساده‌ای دارد، ولی اگر صاحب یکی از اندروید باکس‌های نت باکس باشید، با این اپلیکیشن می‌توانید کارهای اولیه مربوط به مدیریت فایل‌‌ها را روی دستگاه خود انجام دهید.

با اپلیکیشن File Manager می‌توانید به فولدرهای مختلف دستگاهتان دسترسی داشته باشید و تنظیمات دلخواهتان را اعمال کنید. البته این اپلیکیشن پلیر داخلی برای فایل‌های صوتی و تصویری ندارد و برای این کار باید از اپلیکیشن‌های دیگر استفاده کنید.

اپلیکیشن File Manager

اپلیکیشن ES File Explorer

در این جایگاه از لیست رسیده‌ایم به یکی از قدیمی‌ترین و مشهورترین اپلیکیشن های مدیریت فایل اندروید که مطمئنم خیلی از شما روی گوشی‌های اندرویدی از آن استفاده کرده‌اید. البته متاسفانه این اپلیکیشن با تمام سابقه‌ای که دارد، به صورت کامل برای استفاده روی تلویزیون بهینه نشده است و برای استفاده از آن شاید بعضی جاها مجبور شوید که از ایرماوس ریموت یا یک ماوس جدا استفاده کنید.

با وجود این مشکل، این اپلیکیشن انتظارات شما را برآورده خواهد کرد و اگر نیازی در مدیریت فایل‌ها داشته باشید، از پس آن برمی‌آید. با اپلیکیشن ES File Explorer می‌توایند کارهای مختلفی مثل دسترسی و ویرایش فایل‌های مختلف روی اندروید باکس و تلویزیونتان را انجام دهید، فضای کارت حافظه‌تان را آنالیز کنید و در صورت نیاز برخی فایل‌ها را پاک کنید و در صورت نیاز فایل‌های صوتی و تصویری‌تان را با پلیر داخلی اپلیکیشن باز کنید.

اپلیکیشن ES File Explorer

اپلیکیشن TV Explorer

یکی از برنامه‌های مدیریت فایلی که به صورت اختصاصی و از ابتدا برای کار روی تلویزیون طراحی شده، همین برنامه است. البته که این مسئله، باعث نشده اپلیکیشن TV Explorer حاوی تمام امکاناتی باشد که در یک اپلیکیشن مدیریت فایل به آن نیاز داریم.

کارهای ساده‌ای مانند ویرایش و دسترسی به فایل‌های مختلف را می‌توان روی این اپلیکیشن انجام داد، اما متاسفانه به پلیر داخلی آهنگ و موسیقی مجهز نیست و برای این کار نیاز به یک پلیر خارجی خواهید داشت. 

البته این اپلیکیشن یک کاربرد متفاوت از دیگر اپلیکیشن‌های این لیست دارد و آن هم قابلیت تست سرعت اینترنت است. حالا بستگی به شما دارد که این قابلیت اپلیکیشن به درد شما می‌خورد یا نه.

اپلیکیشن TV Explorer

اپلیکیشن File Explorer

این اپلیکیشن هم در دسته اپلیکیشن‌هایی قرار می‌گیرد که طراحی بسیار ساده‌ای دارد ولی به طور کامل برای استفاده روی تلویزیون بهینه شده است.

با اپلیکیشن File Explorer می‌توانید به فیچرهای اولیه مثل دسترسی و ویرایش فایل‌ها و فولدرهای مختلف داشته باشید. اما این اپلیکیشن مجهز به پلیر داخلی نیست و در این زمینه نمی‌تواند انتظارات شما را برآورده کند.

همچنین با این اپلیکیشن به امکاناتی مثل دسترسی کلی به حافظه داخلی و میزان پر بودن آن هم نخواهید داشت.

اپلیکیشن File Explorer

اپلیکیشن AnExplorer TV File Manager

آخرین اپلیکیشن این لیست، یکی از بهترین اپلیکیشن‌های این لیست است، اما مشکلی که دارد اینجاست که برای استفاده رایگان از آن فقط 7 روز فرصت دارید و یا باید از نسخه مودشده آن استفاده کنید.

اما فارغ از این مشکل، این اپلیکیشن با رابط کاربری کامل و پرجزییاتی که دارد، در یک نگاه تقریبا تمام مسائلی که لازم است در مورد وضعیت حافظه داخلی و جانبی خود بدانید را به شما می‌گوید.

تمام کارهای روتین اپلیکیشن های مدیریت فایل را اینجا هم می‌توانید انجام دهید، مثل مدیریت و جابجایی فایل‌ها. البته این اپلیکیشن حداقل در نسخه رایگان آن پلیر داخلی مدیا ندارد. 

در این اپلیکیشن هم مانند FX File Explorer می‌توانید به لیست جداگانه اپلیکیشن‌های سیستمی و غیرسیستمی اندروید باکس یا تلویزیون خود دسترسی داشته باشید و تغییرات دلخواهتان را روی آن‌ها اعمال کنید.

اپلیکیشن AnExplorer TV File Manager

این اپلیکیشن‌ها را از کجا می‌توان دانلود و نصب کرد؟

اگر تلویزیون هوشمند یا اندروید باکسی با سیستم عامل اندروید تی وی دارید، باید ابتدا vpn خود را روشن کنید و به پلی استور گوگل مراجعه کنید تا بتوانید این اپ‌ها را دانلود کنید.

اما اگر باز کردن پلی استور سخت است و با اینترنت شما نمی‌توان این کار را انجام داد، می‌توانید با تهیه کردن یک نت باکس برای تلویزیون خانه، از استور اختصاصی نت باکس یعنی نت استور استفاده کنید. تنها کافیست بعد از باز کردن آن، به ردیف مدیریت فایل مراجعه کنید و اپلیکیشن دلخواهتان را نصب کنید.

دانلود اپلیکیشن های مدیریت فایل از نت استور

جمع‌بندی

در این مقاله 9 تا از بهترین اپلیکیشن‌های مدیریت فایل که می‌توانید از آن‌ها روی اندروید باکس و تلویزیون هوشمند خود برای دسترسی به فایل‌هایتان استفاده کنید را به شما معرفی کردیم. هر کدام از این اپلیکیشن‌ها نقاط ضعف و قوت خودشان را دارند که می‌توانید بسته به نیازی که دارید از آن‌ها استفاده کنید.

اگر اپلیکیشن مدیریت فایلی می‌شناسید که به خوبی روی تلویزیون کار می‌کند، ولی ما در این لیست معرفی نکرده‌ایم، حتی در کامنت‌ها به ما بگویید.

ثبت دیدگاه