کیبورد اندروید تی وی برای تلویزیون و اندروید باکس | فارسی تایپ کنید

کیبوردهای اندروید تی وی برای تلویزیون

کیبورد اندروید تی وی برای تلویزیون و اندروید باکس این روزها به یک دغدغه برای کاربران ایرانی تبدیل شده است. حال افزودن زبان فارسی به صفحه کلید تلویزیون و اندروید باکس خود مسئله‌ی دیگری است. صاحبان تلویزیون هوشمند نیز از آسان نبودن کار با کیبورد اندروید تی وی از طریق ریموت کنترل ناله می‌کنند.

کیبورد اندروید تی وی اندروید باکس نت باکس

پیش‌تر تلویزیون‌های هوشمند برندهای مطرح بازار از زبان فارسی پشتیبانی می‌کردند. از زمان تحریم‌ها به بعد، نمایندگی بسیاری از این برندها در ایران تعطیل شدند. تلویزیون‌هایی نیز که در بازار و در دسترس مشتریان هستند عموما به زبان انگلیسی و حتی چینی هستند. چاره چیست؟ چگونه می‌تواند کیبورد جدید اندروید تی وی بر روی تلویزیون یا اندروید باکس نصب کرد؟ طریقه اضافه کردن زبان فارسی به کیبورد اندروید تی وی چگونه است؟

با ما در نت باکس همراه باشید که می‌خواهیم به تمامی این سوالات در رابطه با صفحه کلید اندروید تی وی پاسخ دهیم.

بهترین کیبورد اندروید تی وی

کیبورد اندروید تی وی جیبورد – Gboard

گوگل اعلام کرده است که کیبورد اندروید تی وی خود تحت عنوان جی بورد برای گوگل تی وی را به‌روزرسانی و بهتر کرده است. در مدل قبلی جی بورد تمام عرض صفحه را در پایین در برمی‌گرفت. طراحی جدید اما بیشتر شبیه به کیبوردی است که ما در هر گوشی اندرویدی در حال استفاده از آن هستیم و فضای زیادی را اشغال نمی‌کند.

به‌روزرسانی کیبورد اندروید تی وی Gboard تنها شامل طراحی جدید ظاهری نیست. بسیاری از خطاهای صفحه کلید قبلی در نسخه جدید تصحیح شده است. تایپ آسان، امکان سرچ صوتی و پیش‌بینی هوشمند گوگل از ویژگی‌های کیبورد اندروید تی وی است.

صفحه کلید اندروید باکس نت باکس – Netbox

اندروید باکس نت باکس از کیبورد جدید و آپدیت‌شده خود خبر می‌دهد. در طراحی و توسعه این کیبورد که ظاهری مشابه با جیبورد دارد، تمرکز بر روی سرعت عمل کاربر و سادگی کار کردن با آن بوده است. اینکه کاربران بتوانند خیلی راحت در قسمت‌های مختلف دستگاه ناوبری داشته باشند.

مزیت بسیار خوب این کیبورد امکان تایپ به زبان فارسی و انگلیسی است. مشکلی که کیبورد بسیاری از تلویزیون‌ها و جیبورد دارند و نمی‌توان فارسی تایپ کرد. بعلاوه که امکان سرچ صوتی به زبان انگلیسی و فارسی نیز در تمام بخش‌های دستگاه وجود دارد.

سرچ نوشتاری و صوتی در کیبورد اندروید تی وی netbox

نکته: این کیبورد به طور انحصاری مربوط به برند نت باکس است و توسعه آن توسط تیم فنی این شرکت انجام می‌شود. یعنی آن را روی دستگاه دیگری نمی‌توانید به کار ببرید. برای تجربه کار کردن با این کیبورد کافی است که یک عدد نت باکس تهیه کنید.

این کیبورد در آپدیتی که به زودی شرکت نت باکس اعلام خواهد کرد به طور خودکار به کیبورد پیش‌فرض دستگاه نت باکس تبدیل خواهد شد. اگر به هر دلیلی این کیبورد را در کیبورد پیش‌فرض خود نداشتید، از طریق مراحل زیر پیگیری کنید.

فعالسازی کیبورد نت باکس

ابتدا در صفحه اصلی لانچر دستگاه نت باکس و در قسمت “برای شما” به ردیف برنامه‌ها بروید و اپلیکیشن lean key keyboard را انتخاب کنید.

اپ مربوط به تنظیمات کیبورد اندروید باکس نت باکس
اپ مربوط به تنظیمات کیبورد اندروید باکس نت باکس

بر روی اولین گزینه یعنی activate keyboard یا صفحه کلید را فعال کنید، کلیک کنید.

فعالسازی کیبورد نت باکس در اندروید باکس
فعالسازی کیبورد نت باکس در اندروید باکس

پنجره جدید باز می‌شود، حال دوباره بر روی اولین گزینه یعنی current keyboard یا صفحه کلید کنونی کلیک کنید.

کیبوردهای فعال روی دستگاه
کیبوردهای فعال روی دستگاه

کافی است که لینکی کیبورد – LeanKey Keyboard را انتخاب و فعال کنید. در نهایت کیبورد جدید نت باکس که بهینه شده است و قابلیت سرچ صوتی و نوشتاری به زبان فارسی و انگلیسی را دارد فعال کنید.

انتخاب leankey برای کیبورد جدید نت و کاربردی نت باکس
انتخاب leankey برای کیبورد جدید نت و کاربردی نت باکس

اگر کیبورد اندروید تی وی نامبرده در داخل این لیست نبود به بخش manage keyboard یا مدیریت صفحه کلیدها در مرحله قبل بروید و سپس تیک مربوط به leankey keyboard را فعال کنید.

فعالسازی جی بورد و نت باکس بورد در اندروید باکس
فعالسازی جی بورد و نت باکس بورد در اندروید باکس

دو نکته مهم در مورد این کیبورد مطرح است:

  •       قابلیت تایپ و سرچ فارسی را دارد و این حل مسئله‌ی پرتکرار کیبورد اندروید تی وی است.
  •       امکان سرچ صوتی به زبان فارسی را دارد و این راحتی و سرعت عمل زیادی برای کاربران اندروید تی وی ایجاد کرده است.

کیبورد فور اندروید تی وی – Keyboard for Android TV

از دیگر کیبوردهای اندروید تی وی که در پلی استور قابل دانلود کردن است. این برنامه را باید بر روی سیستم عامل اندروید تی وی نصب کنید. این برنامه برای انواع اسکرین‌های تلویزیون مناسب است. از ریموت کنترل‌های مختلف پشتیبانی کامل می‌کند و از بسیاری از زبان‌های ورودی پشتیبانی می‌کند.

این برنامه را اگر بر روی تلویزیون اندروید تی وی خود باز کنید گزینه install برای شما فعال خواهد بود. بعد از نصب باید از بخش تنظیمات کیبورد، آن را در حالت فعال و پیشفرض قرار دهید.

کیبورد فور اندروید تی وی – Keyboard for Android TV
کیبورد فور اندروید تی وی – Keyboard for Android TV

چگونه زبان اندروید باکس را عوض کنیم؟

برای عوض کردن زبان دستگاه اندروید باکس اولین کاری که باید انجام دهید این است که به بخش تنظیمات یا setting دستگاه بروید. تب مربوط به “ورودی و زبان” یا Language & Input در بخش تنظیمات وجود دارد، آن را پیدا کنید.

سپس برای شما پنجره‌ای باز می‌شود که زبان‌های مختلف در آن لیست شده‌اند یا امکان add a language یا افزودن زبان برای شما فراهم است. کافی است که در این لیست زبان مورد نظر خود را پیدا کنید و آن را فعال کنید.

تغییر زبان اندروید باکس نت باکس

زبان دستگاه را می‌خواهید عوض کنید یا زبان کیبوردی که با آن مشغول تایپ کردن هستید؟

بگذارید اول طریقه عوض کردن زبان اندروید باکس نت باکس را بگوییم. فرض کنیم می‌خواهید زبان دستگاه (به غیر از لانچر که همیشه فارسی است) را از فارسی به انگلیسی تغییر دهید (یا برعکس).

برای این منظور ابتدا وارد تنظیمات دستگاه شوید:

رفتن به تنظیمات برای عوض کردن زبان دستگاه نت باکس
رفتن به تنظیمات برای عوض کردن زبان دستگاه نت باکس

سپس به ترتیب از بخش تنظیمات ترجیحی دستگاه وارد تب “زبان” شوید و زبان مورد نظر خود را انتخاب کنید.

تنظیمات مربوط به زبان در اندروید باکس نت باکس
تنظیمات مربوط به زبان در اندروید باکس نت باکس

این مسیر برای تغییر زبان از انگلیسی به فارسی در اندروید باکس نت باکس به ترتیب setting> device preferences> language> و انتخاب زبان فارسی یا Persian است.

عوض کردن زبان کیبورد نت باکس

کیبورد جدید نت باکس قابلیت تایپ انگلیسی و فارسی را برای کاربران فراهم کرده است. برای عوض کردن زبان کیبورد کافی است که از پایین گوشه راست انگلیسی یا فارسی را انتخاب کنید. به همین راحتی زبان ورودی کیبورد تغییر خواهد کرد. برای جستجو به هر زبان نیز ابتدا می‌بایست در این بخش زبان را تغییر دهید سپس صوتی جستجو کنید.

جمع بندی

کیبورد اندروید تی وی یا همان صفحه کلید که بر روی تلویزیون‌ها با سیستم عامل اندروید تی وی قابل نصب و فعالسازی است را با هم مرور کردیم. مشهورترین آن‌ها جیبورد متعلق به شرکت گوگل است که برای کاربران ایرانی هنوز مسائلی از جمله تایپ فارسی و دانلود از پلی استور مطرح است.

از جدیدترین صفحه‌ کلیدهای اندروید تی وی می‌توان به صفحه کلید نت باکس یا leankey keyboard اشاره کرد. این کیبورد اندروید تی وی امکان تایپ فارسی و انگلیسی بعلاوه جستجوی صوتی روی تلویزیون را فراهم کرده است. کیبورد نت باکس انحصاری متعلق به برند نت باکس است و برای داشتن آن روی تلویزیون کافی است که یک عدد نت باکس تهیه کنید.

ثبت دیدگاه